Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Pęknięte pierścienie włókniste i wypukliny na poziomie lędźwiowym

Pęknięte pierścienie włókniste i wypukliny na poziomie lędźwiowym

Witam. Czy mogłabym prosic o przetłumaczenie wyniku rezonansu magnetycznego na bardziej zrozumiały język?
Badanie odcinka L-S kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE w projekcjach strzałkowej i poprzecznych.
Obniżenie intensywności sygnału w obrazach T2-zależnych i sekwencji SPAIR krążków m-k L4/5 i L5/S1 co przemawia za procesem ich dehydratacji. W tylnej części w/w krążków m-k drobne hiperintensywne ogniska mogące odpowiadac pękniętnym pierścieniom włóknistym.
W segmencie L4/5 symetryczne uwypuklenie krążka m-k poza obrysy trzonów - bulging syndrome z umiarkowanym przewężeniem otworów m-k. W obrębie prawego otworu m-k uwypuklony krążek m-k bezpośrednio sąsiaduje z nerwem. Więzadła żółte nieco pogrubiałe, bardziej lewe.
W segmencie L5/S1 tylna pośrodkowo - dwuboczna szerokopodstawna wypuklina krążka m-k, kierująca się bardziej na stronę prawą, modelująca worek oponowy i sąsiadująca bezpośrednio z prawym korzeniem nerwowym. Bardzo proszę o odpowiedż, czy ten opis sugeruje coś niepokojącego, czy to zwykły obraz zwyrodniałego kręgosłupa - mam 35 lat.

Gabi 2011-05-11, 18:24

To zmiany zwyrodnieniowe, gdzie doszło do uszkodzenia krążków międzykręgowych, upośledzenia ich funkcji. Przemieszczają się one ku kanałowi kręgowemu i otworom międzykręgowym, gdzie znajduje się rdzeń kręgowy otoczony workiem oponowym i korzenie nerwowe. Opisane zmiany bardziej kwalifikują Panią do rehabilitacji.

neuron 2011-05-12, 21:33