Forum neurologiczne » Padaczka (epilepsja) » Otyłość wskutek leków przeciwpadaczkowych

Otyłość wskutek leków przeciwpadaczkowych

Choruję na epilepsję. Przyjmuję Depakine Chrono. Przytyłam 20 kg. Chciałabym schudnąć. Jakie diety mogę stosować? Czy mogę ćwiczyć na siłowni? Czy mogę chodzić na aerobik, jogę, pilates? Czy są leki, które nie powodują takich zmian?














Binka 2011-06-29, 07:41

Witam co do diet ja stosowałam diete Duckana i nie zaszkodziła mi w niczym a co do np. jogi czy pilates myśle ze przeciw wskazań nie powinno być chyba ze jakieś są ćwiczenia związane z głową typu coś w rodzaju stania na głowie ale ogólnie diety przy epilepsji nie sa zabronione ja sie z tym przynajmniej nie spotkałam

Sylwia_25 2011-06-29, 10:00

Cześć, mam 27 lat, stosuję Lamictal
Jestem chora na padaczkę, leczę się już 7 lat. W ciągu tego czasu przytyłam 35 kg. Jak zaczęłam przyjmować leki ważyłam 56 kg obecnie ważę 91kg. W zasadzie nie wiem jak sprawić żeby nie tyć i jak schudnąć. Mój styl życia w cale się nie zmienił, przez te 7 lat, nie mam również dzieci. Jem mało, często, biorę błonnik i chrom oraz codziennie jem płatki owsiane na wodzie, piję dużo wody niegazowanej, nie słodzę herbaty ani kawy ale to kompletnie nic nie daje. Nie wiem więc co możesz zrobić dla siebie bo ja nie potrafię pomóc nawet sobie.

Marta 2011-07-16, 16:24

Wszystkie leki w zależności od predyspozycji genetycznych danego człowieka, mogą wpływać na zwolnienie metabolizmu, lub uwalnianie np. neuropeptydów wpływających na proces zwiększonego apetytu. Leki przeciwpadaczkowe wpływają tez na zatrzymywanie wody w organizmie, przez co następuje wzrost wagi, a osoba ma wrażenia opuchniętych stóp, nóg, rąk itp. Jeśli uznamy więc że otyłość jest działaniem niepożądanym działania leku przeciwpadaczkowego, wówczas tylko zmiana leku na inny pomoże w zmianie wagi. Jednak czy warto? Zmiana leku w padaczce trwa długo. Inny lek może nie hamować napadów. Może pani schudnąć lub przytyć, w zasadzie nie wiadomo jak nowy lek zadziała na ta kwestię.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, przy padaczce można w zasadzie uczęszczać na wszystkie wymienione przez panią, z wyjątkiem: basenu (chyba że zgodzi się neurolog, trzeba wtedy poinformować ratownika o chorobie), no i sportów walki a także sportów ekstremalnych. Myślę że na aerobik w wodzie też mogła by pani uczęszczać. Ćwiczenia ogólnie dotleniają mózg więc są wręcz wskazane w padaczce. Na pewno dzięki ćwiczeniom będzie pani wyglądać zgrabniej i czuć się lepiej. To jednak wcale nie oznacza że przy tym rodzaju leczenia waga faktycznie spadnie.

Ania 2011-07-16, 16:32

Powiem Ci tak ja schudłam z 76 kg na 57 kg biorąc lek Convulex nie odstawiając go, chudłam przez 10 lat i nie mam efektu jojo. Jak chcesz to napisz do mnie to popiszemy

Beata 2011-12-29, 01:48

Zmiana wagi jest działaniem ubocznym stosowanych leków. W takiej sytuacji, kiedy pacjent nie czuje sie komfortowo należy rozważyć z lekarzem prowadzącym zmianę leku. Padaczka jest chorobą z którą można żyć i trzeba zadbać by to życie było komfortowe.

neuron 2012-01-04, 22:37

Witaj Beato, mam ten sam problem i również przyjmuję Convulex od 2 lat, więc podpowiedz mi jak to zrobić, żeby schudnąć. W ciągu dwóch lat przytyłam ok. 10 kg

Barbara 2012-01-18, 11:35

Czy mógłby mi polecić któś artykuł w którym jest przedstawiony wpływ leków przeciwpadaczkowych na wzrost wagi i łaknienia? chodzi mi o mechanizm działania

Aga 2012-05-04, 19:00

Moje dziecko ma padaczkę nabytą ,po lekach które dostaje jej waga strasznie skoczyła w górę.Byłam z nią u dietetyka lecz dieta,którą otrzymała nie zdaje rezultatu wręcz odwrotnie.Co mogę zrobić żeby mała schudła,proszę o szybką odpowiedż.

Ania 2013-06-21, 10:30

To są właśnie skutki uboczne leków przeciwpadaczkowych. Mi osobiscie po Depakine wypadły włosy, również przytyłam i wiele innych, jak zmieniłam na Topomax to w miesiąc spadłam 10kg i przestałam miesiączkować, to tylko te główne skutki, tak na prawdę było ich bardzo wiele, o samopoczuciu nie wspomnę. Trzeba próbować, eksperymentować i po prostu dopasować lek do swojego organizmu.

oll 2013-09-25, 10:21

Witam
ja karmie sie całą tą depakina jakies 12-13 lat
i jakies 5-6 tegretol i wcale nie tyje choć jem i jem i chciałbym przytyc a tu lipa. dlaczego tak sie dzieje

Maciuś 2013-11-11, 20:39