Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Operacja przy skoliozie lędźwiowej i pogrubieniu wiązadeł żółtych w kanale kręgowym

Operacja przy skoliozie lędźwiowej i pogrubieniu wiązadeł żółtych w kanale kręgowym

Witam mam 31lat.miałam robiony rm kręgosłupa lędzwiowo- krzyżowego.oto opis:
spłycenie fizjologicznej lordozy lędzwiowej.
skolioza w odcinku lędzwiowym.niewielka dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomie l4-l5 i l5-s1.na obu poziomach widoczne jest pogrubienie wiązadeł żółtychw kanale kręgowym, większe po stronie lewej. cechy niestabilności w stawach międzykręgowych.zmiany powodują ucisk lewego korzenia l-5w zachyłku bocznym.nie stwierdzono przepuklin krążków międzykręgowych, jedynie minimalne uwypuklenie pierścienia włuknistego.
pod górną blaszką granicznątrzonu l-5widoczne jest ognisko degeneracjiszpiku typu modic 2.reszta jest w porządku. proszę o fachową ocenę mojego wyniku.boję się operacji i dlatego pytam czy nie niesie ona wiele powikłań, i czy nie grozi mi inwalidztwo?

SYLWIA 2011-06-05, 16:39

Pogrubienie więzadeł żółtych wynika z ciężkiej pracy fizycznej, skoliozy, stanów zapalnych, czyli jest jak gdyby kompensacyjne. Prowadzi do zwężania kanału kręgowego. Stwierdzono ucisk korzenia nerwowego L5. Degeneracja szpiku związana jest z przebudową fizjologiczną szpiku czerwonego na tkankę tłuszczową.
Operacja jest jak najbardziej brana pod rozwagę. Co do powikłań to są one w zasadzie podobne jak przy innych operacjach, wszystko zalezy jednak od metody operacji i wywiadu chorobowego. Toteż lekarz powinien wypowiedzieć się na ten temat indywidualnie.

neuron 2011-06-14, 17:32