Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Operacja przy przepuklinie tylnej z uciskiem na worek oponowy

Operacja przy przepuklinie tylnej z uciskiem na worek oponowy

Kilka dni temu odebrałam wyniki TK, które wykazało przepuklinę tylną uciskającą na worek oponowy, wpuklającą się w otwór międzykręgowy i modelującą korzeń rdzenia lewego. Co oznacza to badanie? Czy będę potrzebowała operacji?














Nuska 2011-02-11, 20:43

Na początek zostanie Pani skierowana na rehabilitację. Jeśli w badaniu neurologicznym nie ma większych odchyleń to operacja nie jest konieczna.

neuron 2011-02-13, 00:17

Dzien dobry!
mam kłopoty z dyskoptia ktora powoduje rwe kulszowa prawostronna. aktualnie lekarz neurolog skierowal mnie na rehabilitacje ale powiem szczerze ze mi za bardzo nie przechodzi. jak nie wezme tabletki (dicloberl) to bardzo boli. mialem robiony rezonans i chcialem sie zapytac czy moj wynik kwalifikuje sie do wizyty u neurochirurga i czy moze wiazac sie to z operacja. oto opis:
wysokosc trzonow kregow oraz szerokosc przestrzeni miedzykregowych prawidlowa.
zaostrzenie tylnych krawedzi trzonow l4 i l5.
zmiany degeneracyjne krazkow miedzykregowych na poziomachl4-l5,l5-s1.
na poziomie l4-l5 centralne wypadanie krazka miedzykregowego ktory wpukla sie do kanalu kregowego na na glebokosc ok 3-4mm z krotko odcinkowym przerwanie wiezadlapodluznego tylnego linii posrodkowej. nie stwierdza sie zwezenia otworow miedzy kregowych.niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w satwach miedzykregowych na tym poziomie.
na pozionie l5-s1 prawostronna ekstruzja -krazek wpukla sie do kanalukregowego po stronie prawejzajmujac zachylek boczny, powodujac znaczny ucisk worka oponowegoi nici ogona konskiego po stronie prawej. nie stwierdza sie wypadania krazka miedzykregowego do otworu miedzykregowego. oba otwory miedzy kregowe zwezone z powodu zmian zwyrodnieniowych w stawach miedzykregowych bardziej po stroie lewej.
stozek rdzenia o regularnych zarysach.
czy to jest powazne a jesli tak to jak bardzo i czy to moze sie cofnac bez operacji. z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
pozdrawiam

Marcin 2012-09-22, 17:18

Witam,

3 lata temu rezonans wykazał:

a) Lordoza odcinka lędźwiowego zachowana
b) Wielopoziomowe złamania blaszek granicznych trzonów.
c) Na poziomie L5/S1 dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego, centralna szerokopodstawna extruzja krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, znaczna stenoza kanału kręgowego, obustronne modelowanie korzeni nerwowych S1.
d) Na poziomie L4/L5 uogólniona protuzja krążka z modelowaniem worka oponowego, zmniejszeniem rezerwy płynowej, bez ucisku na korzenie nerwowe.
e) Stawy międzykręgowe bez zmian.
Końcowy odcinek rdzenia kręgowego i ogon koński bez zmian ogniskowych.
Sygnał szpiku i tkanki miękkie przykręgosłupowe w normie.

Odebrane w tym tygodniu badanie rezonansu wykazało:

a) Lordoza odcinka lędźwiowego zachowana
b) Na poziomie L4/L5 tylna szerokopodstawna przepuklina krążka m-k, modelujące worek oponowy, spłycająca zachyłki kanału kręgowego, modelująca nici końcowe
c) Na poziomie L5/S1 tylna dokanałowa centralna ekstruzja jądra miażdżystego, modelowanie korzeni nerwowych S1 obustronnie.
Progresja zmian na poziomie L4/L5 w porównaniu do badania z 2009r.
Wysokość i sygnał trzonów kręgowych zachowane. Nierówny zarys blaszek granicznych trzonów przejścia piersiowo lędźwiowego.
Końcowy odcinek rdzenia kręgowego oraz ogon koński bez zmian ogniskowych.
Tkanki przykręgosłupowe prawidłowe.

Ok 3 m-cy temu pojawił się ból kręgosłupa z drętwieniem prawej nogi. Drętwienie trwało ok tygodnia przy czym drętwienie palców nogi utrzymywało się ok 4 tygodni i ustąpiło po rehabilitacji. Od kiedy 4-5 razy w tygodniu chodzę na basen ból nie pojawia się. Jedyne środki przeciwbólowe jakie zażywałam to ogólnodostępny apap.
Neurolog stwierdziła, że powinnam iść do neurochirurga aby rozważyć operację.

W związku z powyższym:
a) czy opisane powyżej wyniki/ dolegliwości kwalifikują się do operacji?
b) czy brak bólu oznacza, że nie ma nacisku na nerwy? (czytałam, że zbyt późne poddanie się operacji może spowodować nieodwracalne zmiany związane z uciskiem na nerwy)
c) jeśli obecny stan nie jest wskazaniem do operacji to czy regularnymi ćwiczeniami (np. basen, yoga) można zapobiec operacji?
d) czy zdarzają się przypadki wyleczenia z przepukliny w inny sposób niż operacja?
e) czy przy tym schorzeniu powinnam zrezygnować z nart? (reakreacyjn

Edyta 2012-11-02, 09:53

Witam,mam na imię marek oto wyniki rezonansu magnetycznego.badanie wykonane w sekwencji se,tse w czasach:t1-,t2,-zależnych,stir,w płaszczyżnie strzałkowej i poprzecznej.wyrównanie fijologicznej lordozy.na poziomiel4/l5dehydratacja i obniżenie wysokości krążka m-k.centralna przepuklina krążka m-k modeluje przedni zarys worka oponowego,powoduje jego zwężenie w wymiarze a-p do 7,6mm.na poziomie l5/s1dehydratacja i obniżenie wysokości krążka m-kcentralno-lewoboczna przepuklina krążka m-k,ogranicza światło lewego zachyłka i otworu m-k ,pozostaje w konflikcie z lewym korzeniem nerwowym .krążki międzykręgowe ,trzony kręgowe na pozostałych badanych poziomach o prawidłowej wysokości i sygnale mr.rdzeń kręgowy w zakresie stożka bez zmian ogniskowych.

MAREK 2012-12-20, 16:15