Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Operacja przy bólu korzonków

Operacja przy bólu korzonków

Bardzo proszę o interpretację opisu rezonansu magnetycznego.

Badanie wykonano w sekwencjach FSE (T1 - sag. i ax.) oraz FR-FSE (T2 sag. i ax.) oraz IR-FSE/STIR (T2 - sag.) bez wzmocnienia kontrastowego.

Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarcz międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 - zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne. Dyskopatyczne obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej L4-L5.
Na tym poziomie widoczna niewielka (około 7 x 13 x 13 mm), tylna, paramedialna od strony lewej, podwięzadłowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej, schodząca nieco ku dołowi, modelująca-uciskająca worek oponowy i lewy korzeń nerwowy w zachyłku bocznym kanału.
Natomiast na poziomie L5-S1 zaznaczone cechy tylnej, *rozlanej* wypukliny pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej, która wnika dokanałowo na około 3 mm dyskretnie modelując worek oponowy i korzenie nerwowe, bardziej od strony lewej.
Zmianom tym towarzyszy drobne osteofitoza krawędzi trzonów, nierówności i drobne wpuklenia ich blaszek granicznych oraz pogrubienie więzadeł żółtych.
Na poziomie L4-L5 w przednich częściach trzonów kręgów widoczne obszary przebudowy tłuszczowej szpiku - zmiany degeneracyjne typu Modic II.
Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i struktorach kanału kręgowego badaniem MR nie stwierdza się. Stożek rdzenia kręgowegobez zmian ogniskowych zlokalizowany na poziomie L1. Nić końcowa ufiksowana prawidłowo.

Mam 30 lat, 186 cm wzrostu, ważę 94 kg.
Dolegliwości bólowe zaczęły się kilka lat temu. Ostatni raz ból tzw korzonków miałem w 2010r.
Wówczas przez tydzień czasu otrzymywałem domięśniowo Dicloratio oraz Mydocalm co spowodowało, że po tygodniu czasu ból ustąpił i wróciłem do pracy.
Obecnie dolegliwości bólowe mam od 28 sierpnia br. Przez pierwsze 10 dni otrzymałem od lekarza rodzinnego Dicloratio o raz Mydocalm domięśniowo, lecz po upływie 10 dni lekarz zamienił te zastrzyki na Ketonal dożylnie w kroplówkach. W tym okresie moja małżonka jednego wieczoru masowała mi plecy w miejscu, gdzie występuje ból, a następnego dnia z ogromnym bólem ledwo podniosłem się z łóżka.
Do dnia dzisiejszego odczuwam ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, natomiast Ketonal 50 mg, który biorę dwa razy dziennie na jakiś czas tłumi ból co pozwala mi chodzić i się ruszać.
W tym roku na początki lipca rozpocząłem intensywną oraz ciężką pracę przy kładzeniu kostki przy domu, natomiast dolegliwości bólowe objawiły się pod koniec prac przy tejże kostce.
Bardzo proszę o interpretację opisu wyniku rezonansu magnetycznego jak również o poradę dotyczącą możliwości leczenia wyżej opisanych dolegliwości.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Mateusz 2012-09-15, 13:35