Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Operacja i sport przy dyskopatii pourazowej

Operacja i sport przy dyskopatii pourazowej

Witam.
W kwietniu 2010 r miałam stłuczkę (stałam w korku, uderzyl w nas z tyłu inny samochód z dużą prędkością.) Mimo, iż pasy miałam zapięte, siedzialam bokiem (naciagnełam pasy, abo móc nachylić sie do siedzącego w foteliku dziecka). Siedziałam na tylnej kanapie. Uderzenie spodowało, ze uderzyłam w zagłowek, rozcinając łuk brwiowy i zostałam nieco powyginana na boki....
Ból odcinka szyjnego, ból głowy. Zrobiono mi prześwietlenie tych częsci ciała. Nic nie wykazaly.Zaznaczam, iz zaraz po wypadku nie uskarzałam sie na bole dolnej częsci pleców, byc moze bol szyi i glowy zagłuszal go..
Miesiąc po wypadku zaczęły sie potworne bóle pleców, odcinka lędźwiowego. Drętwnienie prawej nogi, a nawet jej chwilowe niedowłady, bóle podbrzusza, pleców....
Objawy nasilały sie i łagodnialy. Ostatecznie trafilam do lekarza rodzinnego, potem do neurologa a niedawno zrobiono mi TK odcinka lędźwiowego. Wizyte u moje neurolog mam dosc odległa, dlatego BARDZO prosze o interpretację wyników badania. Czy to, o czym mowi wynik moglo pojawic sie na skutek wypadku?? Czy konieczna bedzie operacja? Czy moge uprawiać sporty? -bieganie, cwiczenia na stepperze, callannetics??)

TRESC WYNIKU TK:

*Badanie TK kanału kręgowego wykonano warstwami grubości 3mm w płaszczyznach równoleglych do płytek granicznych na poziomach L1-S1.

Dane ze skierowania: LUMBALGIA CHRONICA

Trzony kręgów mają prawidłową wysokość.
Na poziomach L1-L2 oraz L2-L3 krązki międzykręgowe nie tworzą patologicznych wypuklin do światła kanału kręgowego.
Kanały sa symetryczne i nieprzewęzone.

Na poziomach L3-L4 oraz L4-L5 stwierdza się obecność obwodowych wypuklin krązkow międzykręgowych o typie bulging, które prowadzą do modelowanie worka oponowego. Kanaly korzeniowe są symetryczne, nieprzewęzone.

Na poziomie L5-S1 uwidoczniono bulging krązka międzyrkęgowego z towarzysząca tylną, centralno - prawoboczną przepukliną.
Masa przepukliny nieznacznie przylega do worka oponowego oraz zajmuje zachyłek boczny prawy z uciskiem korzenia rdzeniowego S1 prawego. Wymiar AP kanałyu kręgowego zwęzony do 10mm.
Kanały korzeniowe są symetryczne, nieprzewęzone.
Nie stwierdza się cech patologicznej przebudowy kręgów lędźwiowych.


WNIOSKI:
Cechy spondylozy lędźwiowej z obecnościa dyskopatii na poziomach L3-L4, L4-L5 oraz L5-S1.
Cechy stenozy względnej kanału kręgowego na poziomie L5-S1. *



Bardzo prosze o jak najszybsza odpowiedż.

Anna 2010-09-29, 19:43

Lepszym badaniem do oceny kanału kręgowego jest rezonans magnetyczny. Na podstawie tego badania widoczna dyskopatia L5-S1, jeśli objawy są bardzo nasilone to trzeba skonsultować się z neurochirurgiem pod kątem operacji. Takie zmiany zapewne istniały wcześniej, a po wypadku mogły się nasilić.

Tomoo 2010-11-02, 14:12