Forum neurologiczne » Bóle głowy » Ognisko demielinizacji w płacie czołowych przy bólach głowy i drętwieniu ręki oraz twarzy

Ognisko demielinizacji w płacie czołowych przy bólach głowy i drętwieniu ręki oraz twarzy

Witam. Ponieważ miewam częste bóle głowy,którym czasem towarzyszą dretwienia ręki,czasem połowy twarzy, a czasem języka neurolog 2 lata temu zlecił mi badanie rezonansu. Jego wynik brzmiał:
Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2 i FLAIR preglądowe oraz SE T1 po dożylnym podaniu kontrastu w płaszczyznach strzałkowych,czołowych i poprzecznych,w warstwach o grubości 3 i 5mm.
W istocie białej lewego płata czołowego widoczne jest drobne 3mm ognisko hiperintensywne w sekw.T2 zależnych - ognisko demielinizacji. Poza tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy.

Z tego powodu miałam robione badanie rezonansu powtórne, dokladnie tydzień temu a jego wynik brzmiał:
W istocie białej lewego płata czołowego,na poziomie śrdka półowalnego, widoczne jest drobne (ok. 2mm) ognisko hiperintensywne w sekw.T2 zależnych - prawdopodobnie niespeficzne ognisko demielinizacji. Poza tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Po podaniu kontrastu badanie nie wykazuje ognisk patologicznego wzmocnienia sygnału.Ciało modzelowate o jednorodnym sygnale,prawidłowej szerokości. Układ komorowy w normie szerokości,bez przemieszczeń i bez ucisku. Przestrzeń podpajęczykowa nieposzerzona. Niewielkie zimany śluzówkowe w lewej zatoce szczękowej.

Jak widać wyniki nie pogorszyly sie,jednak jestem ciekawa co to jest to ognisko demielinizacji,czy skoro to ognisko się pojawia za każdym razem to czy powinnam juz sie kontrolowac? Od czego takie ognisko powstaje? Jaką mozna postawić diagnoze po takich wynikach? Czy dość powazny wypadek w którym odniosłam wlasnie wszystkie obrazenia po stronie lewej moze miec jakis wplyw? Będe wdzięczna za pomoc

Alka 2011-08-04, 19:38

Jest to najpewniej zmiana naczyniopochodna, nie powinna mieć przełożenia klinicznego, choć nie jest wykluczone, że odpowiada za Pani objawy. Co do zmian w zatokach powinna Pani skonsultować się z laryngologiem.

neuron 2011-11-07, 20:51