Forum neurologiczne » Bóle głowy » Ogniska hiperintensywne podkorowe i okołokomorowe przy bólach głowy i kręgosłupa

Ogniska hiperintensywne podkorowe i okołokomorowe przy bólach głowy i kręgosłupa

Bardzo proszę o opinię na temat mojego rezonansu głowy.Mam 53 lata.
Opis, W obu półkulachmózgu widoczne są ogniska hiperintensywne w sekwencji FLAIR i obrazachT2 zależnych,położone podkorowo i okołokomorowo, nie ograniczające dyfuzji w sekwencji DWI EPI, odpowiadające przebytym zmianom naczyniopochodnym. Większość z nich ma średnicę do 3 mm, pojedyncze większe- położone podkorowo w warstwach górnokomorowych prawego płata czołowego o wymiarach 10 x 7 mm i w sąsiedztwie części tylnej trzonu lewej komory o średnicy 5 mm.Zaznaczone zaniki korowo- podkorowe. Poza tym mózgowie i przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe bez zmian. Zmiana polipowata, torbielowata o średnicy 3 cm w zachyłku, zębodołowym prawej zatoki szczękowej. Dodatkowo w bardzo fatalnym stanie jest mój kręgosłup, Od części szyjnej po lędźwiową dyskopatie, przepukliny, zwyrodnienia, osteofity.Bóle kręgosłupa i głowy to codzienna walka, przy tym drętwienie rąk. Czy te wszystkie dolegliwości są powiązane ze sobą?. Bardzo proszę o wyrażenie swojej opini. Dziękuję , pozdrawiam.

Zosia 2011-07-01, 21:07

Zmiany naczyniopochodne mogą być wynikiem miażdżycy naczyń, nadciśnienia tętniczego , cukrzycy, chorób naczyniowych. Mogą one nieco wpływać na zaburzenia koncentracji, niewielkie objawy neurologiczne, ale także przebiegać bezobjawowo. Większym problemem jest zmiana w zatokach- do dalszej konsultacji u laryngologa oraz zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Tu należy także wykonać MR i rozważyć leczenie operacyjne lub rehabilitację.

neuron 2011-07-02, 11:15