Forum neurologiczne » Depresja, nerwica, zaburzenia psychiczne » Odwracalność zmian neurologicznych i psychicznych przy chorobie Wilsona

Odwracalność zmian neurologicznych i psychicznych przy chorobie Wilsona

Czy zmiany neurologiczne i psychiczne przy chorobie wilsona są odwracalne? czy po przeszczepie wątroby i leczeniu farmakologicznym (Cuprenil, Zincetral) objawy się cofną i pacjent wróci do zdrowia?














Anna 2011-10-12, 11:44

Sam szukam odpowiedzi na to pytanie , gdyż mam chorą bliską mi osobę z diagnozą choroby Wilsona od trzech miesięcy.Wilsonicy z którymi rozmawiałem twierdzą że ta choroba się cofa ale nieznaczne zmiany pozostają.

stefan 2011-10-12, 22:32

To wszystko zależeć będzie od samego pacjenta/częściowo też od organizmu/.Najistotniejszym problem jest jest przestawienie się pacjenta na tzw.fatalizm - wiara w przeznaczenie i nie przejmowanie się niczym. Mnie osobiście to dużo pomogło, ale to było b.trudne i trwało około 6 lat. Choruję już 36 lat /odmiana tzw.ruchowa/. Reasumując, z tą chorobą można żyć, ale też zważać na fakt że już nie jesteśmy sami - jesteśmy jakby my sami no i oczywiście *WILSON* którego musimy tolerować, spełniać jego zachcianki /leki+odpowiednie wyżywienie/. Z czasem to nawet nie odczuwamy że jesteśmy jakby w podwójnej roli - ja i Wilson. Pozdrawiam!!!

sondor 2016-09-03, 16:57