Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Odrętwienie palców u nóg i łydki po operacji kręgosłupa

Odrętwienie palców u nóg i łydki po operacji kręgosłupa

Witam!
Mam 38 lat, jestem po przebytym chłoniaku nieziarniczym, chemia CHOP+ Mabthera oraz autologiczny przeszczep szpiku kostnego. Leczenie zakończone w 2005 roku. W 2008 roku rozpoczęły się moje problemy z kręgosłupem, które zakończyły się microdiscetomią odcinka L5-S1. Wynik MR sprzed operacji był następujący: Dehydratacja i obniżona wysokość krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1. Zmiany o tym charakterze obecne, lecz mniej wyrażone na poziomie L3/L4. Szerokopodstawna, tylno-lewoboczna protruzja krążka L3/L4, równomiernie uciska worek oponowy, modeluje korzeń rdzeniowy lewy w zachyłku bocznym i otworze międzykręgowym. Na poziomie L4/L5 pośrodkowa, tylna protruzja krążka międzykręgowego dyskretnie modeluje brzuszną powierzchnię worka oponowego. Na poziomie L5/S1 tylno-lewoboczna ekstruzja uciska worek oponowy z przewagą na lewo od linii pośrodkowej, masa przepukliny znosi światło lewego zachyłka bocznego, gdzie uciska przebiegający korzeń rdzeniowy lewy, wpukla się wewnątrzkanałowo na wysokość zachyłka bocznego, na 9mm. Cechy przebudowy zwyrodnieniowej szpiku (II Modic - tłuszczowej) trzonu L 4wzdłuż jego dolnej blaszki granicznej. Stożek rdzeniowy bez zmian. Na operację zdecydowałam się ponieważ ból promieniujący do lewej nogi trwał ponad 6 miesięcy i właściwie gdyby nie masaże i rehabilitacja nie mogabym funkcjonować, leki nie pomagały. Po operacji szybko wróciłam do formy, spacery, siłownia, aerobik w wodzie, ćwiczenia na piłce. I nagle kilka tygodni temu zaczęłam odczuwać sztywność kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz pojawił się znowu ból promieniujący do nogi. Dostałam Olfen i vit B w zastrzykach, jednak zdążyłam wziąć jedynie 3, bo ból się nasilił i niestety wylądowałam na ostrym dyżurze. Po 3 dniach pobytu w szpitalu doszło do zatrzymania moczu, co było natychmiastowym wskazaniem do kolejnej operacji. Wykonano badanie MR przed operacją:Stwierdzono cechy degeneracji tarcz międzykręgowych L3/L4, L4/L5, L5/S1, wyrażone osłabieniem sygnału w obrazach T2 zależnych (co odpowiada dehydratacji) oraz obniżeniem ich wysokości. Na poziomach L3/L4, L4/L5 widoczne są centralne wypukliny tarcz międzykręgowych z modelowaniem worka oponowego. Na poziomie L5/S1 centralna i lewostronna przepuklina jądra miażdżystego z uciskiem lewego korzonka nerwowego na tym poziomie i możliwością oddzielenia sekwestru, który sięga do połowy S1. Obszary zwyrodnieniowo-przciążeniowej zmiany sygnału struktury kostnej od strony dolnej blaszki granicznej trzonów L4 i L5. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy odcinka lędźwiowego.
Wykonano operację. Jenak po operacji mam odrętwiałe 3 palce u nogi oraz częściowo łydkę. Takich objawów nie miałam przed operacją, na pewno nie były one aż tak silne. Chciałabym się dowiedzieć, czy one ustąpią, czy powinnam zacząć ćwiczyć, jeździć na masaże, rehabilitację, jest 2 tygodnie po operacji, czy mam czekać, aż to ustąpi samoistnie? Co powinnam zrobić, aby kolejny raz nie trafić na stół operacyjny? Jestem nauczycielką, więc nie wykonuję ciężkiej pracy fizycznej, która mogłaby wpływać na taki stan kręgosłupa. Nie jestem tez osobą otyłą, mam 173 cm wzrostu, waga 57 kg. Będę wdzięczna za odpowiedź na moje wątpliwości.
Pozdrawiam,
Justyna K.

justyna 2011-03-12, 17:30

Mam 39 lat jestem po operacji dwa lata odretwienia nie ustapily chociaz prawie dziennie cwicze na orbitreku i chodze systematycznie na basen musisz sie do takiego stanu przyzwyczaic

STANISLAW 2011-03-20, 19:35