Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Odcinkowe poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych w obu okolicach ciemieniowych

Odcinkowe poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych w obu okolicach ciemieniowych

Witam! Może dodam o sobie jestem niepełnosprawna mam mózgowe porażenie dziecięce, epilepsję oraz torbiel gdzieś na tyle głowy i parę innych nie neurologicznych spraw. W zeszłym tyg. miałam robiony rezonans magnetyczny głowy. Wyniki są dla mnie niezbyt zrozumiałe. Niepokoi mnie parę spraw na kartce jaką mam po badaniu. Prosiłabym o jakąś ogólną chociaż ocenę zrozumiałą dla normalnego szarego człowieczka :) Co tam jest itp. Dziękuję i pozdrawiam.

Badanie MR głowy wykonane w płaszczyźnie osiowej i strzałkowej w obrazach T1. T2 PD niezalżnych oraz sekwencji FLAIR: wskazuje
Układ komorowy nieprzemieszczony, w stosunku do wieku obie komory boczne są dyskretnie szersze, o szerokości trzonów komór i rogów tylnymi odpowiednio po prawej stronie do 16 i 7mm oraz 19 i 8mm. Odcinkowe poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych w obu okolicach ciemieniowych do 4-6mm oraz sklepitościach i wzdłuż przystrzałkowych powierzchni wysokich partii obu półkul mózgu. Pod i nadmiotowo nie stwierdza się obszarów niedokrwiennych ani wewnątrzczaszkowego procesu rozrostowego. Sekwencja MR angio nie wskazuje wady naczyniowej ani niedrożności w obrębie głównych wewnątrzaszkowych pni tętniczych.

Majka 2012-02-28, 16:34

Generalnie nie stwierdzono czegoś ewidentnie nieprawidłowego. Opisano poszerzenie komór bocznych - być może zmiana rozwojowa, wrodzona oraz poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych. Na pewno wykonywano wcześniej także badania obrazowe, należy je wszystkie razem porównać, co pomoże w ustaleniu czy dochodzi to zaburzeń w odpływie płynu mózgowo-rdzeniowego czy są to po prostu zmiany wrodzone.

neuron 2012-02-28, 20:10