Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Obustronne porażenie nerwów strzałkowych

Obustronne porażenie nerwów strzałkowych

Witam mam 32 lata, przez 9 godzin pracowałem fizycznie w pozycji klęczącej, na koniec pracy nie byłem już w stanie praktycznie normalnie chodzić, obie stopy miałem opadające, brak kontroli nóg powodował co chwila upadki. Odczekałem 3 dni bo myślałem, że samo przejdzie.. niestety. Poszedłem prywatnie do neurologa. Który stwierdził obustronne porażenie nerwów strzałkowych i wypisał pilne skierowanie do szpitala. W szpitalu „specjalista neurolog” obejrzał mnie „ po łebkach” przepisał tabletki „AlaNerw” i powiedział, że po tygodniu samo przejdzie i kazał jechać do domu. Oczywiście nic się nie poprawiało, więc wróciłem do neurologa, dał mi skierowanie na rezonans kręgosłupa i natychmiast zastrzyki 10x nivalin, plus tabletki Sirdolud i Milgamma.
Wyniki rezonansu
Badania kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencjach tse w obrazach T1.T2 zależnych bez podania środka kontrastowego. Skany wykonano w płaszczyznach osiowych, strzałkowych i czołowych. Dystalny odcinek rdzenia kręgowego izointesywny prawidłowej grubości. Wypuklina krążka L3-L4 modeluje worek oponowy. Wypuklina krążka L4-L5 uciska na worek opomnowy i obustronnie, nieznacznie przewęża kanały nerwów rdzeniowych. Dyhydratacja krążka L5-S1. Mała przepuklina jądra miażdżystego krążka L5-S1 wpukla się do kanału kręgowego i obustronnie, częściowo przewęża kanały nerwów, ale ze względu na dobre warunki przestrzenne tylko nieznacznie uciska na korzenie nerwów rdzeniowych. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze obrazowanych kręgów. Znacznie zwiększony kat krzyżowy. Guzki Schmorla w trzonach od Th11 do L2. Obraz wynaga klinicznego różnicowania z chorobą Scheuermana.
Po pierwszej partii zastrzyków troszkę się poprawiło zacząłem palce unosić trochę ku górze, chodzić nadal chodzę jak „czapla”. Neurolog stwierdził, ze to ta przepuklina trochę uciska, dostałęm kolejne zastzryki Nivalinu plus tabletki z Milgammy zamienislismy na zastrzyki z Milgammy N – co dwa dni dwa zastrzyki (Nivalin + Milgamma N) i dostałem skierowanie na rehabilitajcję. Lekarz rehabilitant z kolei stwierdził, ze ta przepuklina za mała by miała wpływ i ze ponieważ sa to obie nogi i symetrycznie to porażenie przebiega to to nie jest od kręgosłupa ( inaczej sprawa by wyglądała jakby było porażenie tylko jednej nogi). Jestem w trakcie zabiegów elektrostymulacji, solux i laserów, niebawem będę miał jeszcze 10X kriokomorę. Na razie nie widzę żadnej poprawy. Jaka jest szansa, ze wyjdę z tego na 100% zdrowy i zacznę grać w piłkę tak jak przed urazem? Który lekarz ma rację ? to od kręgosłupa czy nie? Jakie ćwiczenia można w domu wykonywać żeby przyśpieszyć „naprawę” Można próbować biegac, pomoze to cos? Ktos gdzies pisał ze dużo chodzic po schodach? Z góry dziękuję za wszelki odzew!!

Lekko Podłamany 2013-05-23, 20:55

Witam, o poprawie stanu zdrowia do 100% zapomnij, poczytaj na necie o porażeniu nerwu strzałkowego i przypadkach młodych ludzi którzy zbierali truskawki na klęczkach. Niestety czeka Cię długa i męcząca rehabilitacja nerwu strzałkowego jak i kręgosłupa. Jeśli pojawiły się zmiany w kręgosłupie w postaci wypuklin odradzałbym bieganie. Lepiej robić ćwiczenia izometryczne powoli i dokładnie, w miarę jak się będziesz czuł lepiej możesz próbować jazdy na rowerze stacjonarnym lub po asfalcie na równym terenie, lepiej częściej ale krótkie dystanse, z czasem możesz zwiększać odległość. Jeśli jesteś na tyle sprawny mam na myśli stopy, możesz próbować ćwiczeń w basenie które znajdziesz w internecie, jeśli dasz radę pływać to też na początku nie za dużo starej się zwiększać treningi powoli bez przeciągania organizmu. Co do pływania to na lędźwiowy dobry jest styl grzbietowy oraz kraul jeśli nie masz problemów z odcinkiem szyjnym możesz też pływać żabką. Najlepiej jest pływać krócej ale poprawnie technicznie również w internecie jest dużo filmików pokazowych na co zwracać uwagę przy technicznym pływaniu.

pacjent 2013-12-04, 21:29