Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Objawy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Objawy zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Od ponad 10 lat mam dolegliwości z kręgosłupem lędźwiowym, bóle schodzące na prawy pośladek, udo, kolano, stopę, mrowienie nogi i w palcach stopy, ostre bóle w dole pachwinowym przechodzące do kolana- to strona prawa.
Po stronie lewej ból nie schodzi na kończynę ale ból jest na wysokości nerki, ciągły. Dolegliwości występują po dłuższym chodzeniu, dźwiganiu,pracach ogrodowych. Mam jeszcze problemy z trzymaniem moczu, i wolne stolce.
TK kręgosłupa L-S:
Kręgosłup lędźwiowy o pogłębionej lordozie fizjologicznej w części dolnej, z widocznym **ostrym**ustawieniem kości krzyżowej. Widoczna jest niewielka lewowypukła skolioza. Wada asymilacji pogranicza L-S* sakralizacja L5.
Na krawędziach trzonów kręgowych lędźwiowych, w obrębie stawów międzykręgowych widoczne są niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze.
Tarcza międzykręgowa L4-L5 przewężona -zmiany degeneracyjne.
Na poziomie L3-L4 widoczna jest niewielka, pośrodkowa przepuklina tylna krążka międzykręgowego, o typie protruzji, powodująca zwężenie wymiaru strzałkowego kanału kręgowego do szerokość]ci 14-5 mm (zwężenie względne), ucisk worka oponowego, zwężenie kanałów korzeniowych w odcinkach początkowych obustronnie.
Na pozycji L4-L5 widoczna jest lewoboczna, mała przepuklina tylna zwężająca lewy kanał korzeniowy w odcinku początkowym, z modelowaniem lewego korzenia L4 i L5.
Poza tym kanał kręgowy w wymiarze strzałkowym w badanym odcinku, w granicach normy szerokości.
Obecnie jestem pod opieką ortopedy ( rehabilitacja), mam 50 lat.
Czy powinnam pomyśleć o konsultacji neurologa, neurochirurga?
Czy ograniczyć wysiłek fizyczny? Na ile sytuacja jest poważna?

Izabela 2010-09-15, 20:00

Dziękuję za szczegółowy opis.
Pana objawy są w większości wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Należy skonsultować się z neurochirurgiem. Obawiam się, że przy tego typu zmianach konieczny jest zabieg chirurgiczny. Rehabilitacja ani leki przeciwbólowe nie zlikwidują dolegliwości.

neuron 2010-09-19, 20:45

Ślicznie dziękuje.

Izabela 2010-09-20, 10:13