Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Niewielki kręgozmyk tylny na poziomie C5-1

Niewielki kręgozmyk tylny na poziomie C5-1

Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna.Niewielki kregozmyk tylny C5-1,7mm z obniżeniem wysokości tarczy międzykręgowejC5/C6 i osteofitami krawędzi trzonów na tym poziomie. Odczyn zwyrodnieniowo-zapalny trzonów w otoczeniu tarczy C5/C6.
Szerokopodstawna przepuklina tarczy międzykręgowej C5/C6 z towarzyszącymi dużymi nadbudowami zwyrodnieniowymi tylno - bocznych krawędzi trzonów powoduje ucisk worka oponowego i zwężenie otworów międzykręgowych obustronnie. W znacznym stopniu zwężony jest lewy otwór międzykręgowy C5/C6 z konfliktem korzeniowym sródotworowo. Wymiar strzałkowy kanału kręowego
na tym poziomie mierzony pośrodkowo wynosi około 0,84mm.
Centralno-prawostronna przepuklina tarczy międzykręgowej C4/C5
z towarzyszącymi dużymi osteofitami tylno - bocznych krawędzi trzonów trzonów uciska worek oponowy - bardziej po prawe stronie
, z konfliktem tarczowo-korzeniowym prawostronnymśródkanałowo.
Zwężone otwory międzykręgowe C4/C5- w większym stopniu otwór prawy.
Na poziomie C6/C7 centralna protruzja tarczy między kręgowej z uciskiem worka oponowego.Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym o prawidłowo zachowanym sygnale.
Jeżeli mogłabym prosić o interpretację moich wyników , byłabym bardzo wdzięczna.

HANKA 2012-02-01, 11:05

Ważne są przede wszystkim objawy kliniczne. Na podstawie samego opisu badania zalecana jest rehabilitacja. Opisano zmiany dyskopatyczne wielopoziomowe oraz zwyrodnieniowe.

neuron 2012-02-11, 22:14

Dziękuję za odpowiedz. Objawy to przede wszystkim osłabienie lewej ręki, drętwienie ,ból całego karku i jego zesztywnienie , ograniczona ruchomość szyji ,złe samopoczucie i szybkie męczenie się.Nie mogę długo siedzieć , bo zaraz robię się cała sztywna . W nocy budzi mnie ból i zimno zdrętwiałej ręki no i szyji. Co mam robić , rehabilitacja pomogła ,ale na krótko-a ja naprawdę cierpię .Mam 50 lat .Proszę o poradę

HANKA 2012-02-17, 18:42

W takim razie najlepoiej skonsultować się z neurochirurgiem. Czasami konieczny jest dodatkowy kurs rehabilitacji. Ma Pani zmiany wielopoziomowe, operacja nie jest możliwa na wszystkich poziomach zatem w 100% nie da się tego wyleczyć. Należy powtarzać rehabilitację, stosować leki p/bólowe i rozluźniające mięśnie, unikać pracy siedzącej, zadbać o prawidłową aktywność fizyczną, aby zmiany nie postępowały.

neuron 2012-02-26, 08:36