Forum neurologiczne » Bóle g³owy » Nieprawid³owy zapis EEG u ch³opca z bólami g³owy

Nieprawid³owy zapis EEG u ch³opca z bólami g³owy

Rozpoczêto diagnozowanie u mojego syna przyczyn nawrotowych, czêstych, ale jednorazowo krótkotrwa³ych(kilka 0kilkana¶cie minut) bólów g³owy umiejscowionych zwykle w okolicach czo³owych. Wyniki badañ krwi, moczu, ka³u, jonogram, glukoza, kreatynina prawid³owe. Badanie RTG zatok (po ich zapaleniu w lutym) prawid³owe, badanie laryngologiczne równie¿, ale wskazania do konsultacji alergologicznej(w 3r.¿.-testy wykaza³y min. uczulenie na ple¶nie, ma czêsty o coraz bardziej nasilaj±cy siê katar, czêsto oddycha ustami). Borelioza IgG i IgM - ujemny. CRP oraz OB prawid³owe.Wymaz z nosa-posiew ujemny. Wada wzroku -astygmatyzm nadwzroczny, korygowana od 3 roku ¿ycia, dno oczu prawid³owe. Badanie neurologiczne: bez objawów oponowych i ogniskowego uszkodzenia OUN. Zapis EEG nieprawid³owy:na tle niezmienionej czynno¶ci podstawowej pojawiaj± siê w odprowadzeniach skroniowo-ciemieniowych prawej pó³kuli wy³adowania pojedynczych zespo³ów iglicy-fali wolnej o czêstotliwo¶ci 4,5-5Hz i napiêciu do 100mkV. Dodatkowo dziecko z ci±¿y na podtrzymaniu farmakologicznym (g³ównie hormonalnym z powodu krwawieñ w 3 miesi±cu,a nastêpnie przedwczesnych skurczów). Poród naturalny w 38 tygodniu (z oksytocyn±), w skali Apgar 3x 10, ale urodzi³ siê z du¿± sinic± czo³a, co uznano za nieznacz±cy fakt. Do rozpoczêcia diagnostyki zg³aszanych przez syna bólów g³owy sk³oni³o mnie jego omdlenie podczas lekcji w szkole (osi±ga bardzo wysokie wyniki w nauce przy niewielkim wk³adzie pracy w³asnej). Co mo¿e oznaczaæ uzyskany wynik EEG? Jakie dalsze badania muszê wykonaæ? Czy na tym etapie konieczne jest badanie KT g³owy, które obecnie zalecono wykonaæ? Czy ewentualnie zamiast KT lepsze i bardziej bezpieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego? Czy badania te wykonaæ z kontrastem czy bez? Czy wy³adowania wykazane w EEG mog± mieæ przyczynê w niedotlenieniu spowodowanym alergi± albo czy mog± byæ wynikiem stresu lub zbyt d³ugiego przebywania przed ekranem komputera? Czy zapis EEG mo¿e wskazywaæ na ADHD?

Iza 2011-08-08, 21:07

Dziêkujê za szczegó³owy opis.
Wywiad oko³oporodowy ma tu zapewne du¿e znaczenie.
Takie opis eeg mo¿e wskazywaæ na padaczkê.
Mo¿na wykonaæ CT, jednak lepszym badaniem w takiej sytuacji bêdzie MR, je¶li jest taka mo¿liwo¶æ. Oczywi¶cie najlepiej postêpowag wg zaleceñ neurologa, który ma plan co do diagnostyki.
Jednorazowe CT nie jest niebezpieczne, podobnie jak MR.

neuron 2011-08-10, 00:02

Panie doktorze serdecznie dziêkujê za szybk± odpowied¼. Oczywi¶cie wykonam konieczne badania obrazowe, ale w sprawie mojego syna pojawi³y siê nowe w±tki:
1. Dopiero czwarty lekarz zauwa¿y³, ¿e wykonane ju¿ na pocz±tku procesu diagnostycznego badanie EKG jest nieprawid³owe- stwierdzi³ wiêc dodatkowo arytmiê, któr± to sprawê mamy wyja¶niæ u kardiologa. Czy mo¿e to wp³ywaæ n uzyskany wynik EEG?
2.Syn opowiedzia³, ¿e w trakcie wykonywanego mu badania EEG: gra³o radio, zadzwoni³ telefon i pielêgniarka prowadzi³a rozmowê, a nastêpnie inna pielêgniarka wesz³a do gabinetu i panie konwersowa³y. Czy takie bod¼ce mog³y wp³yn±æ na uzyskany wynik EEG, czy w tym przypadku nie mia³o to znaczenia?
Trudno jest pogodziæ mi siê z my¶l±, ¿e moje pozornie zdrowe, wspaniale rozwijaj±ce siê dziecko jest chore i dlatego bêdê wdziêczna, je¶li Pan doktor odpowie mi jeszcze na te pytania.

Iza 2011-08-10, 22:26