Forum neurologiczne » Bóle głowy » Niepodanie kontrastu przy rezonansie mimo zaleceń lekarza

Niepodanie kontrastu przy rezonansie mimo zaleceń lekarza

Witam!
Mam pytanie skoro lekarz kierujący na to badanie piszę by wykonać je z użyciem kontrastu, dlaczego w pracowni MR pytają mnie: Jak lekarz mógł napisać badanie z kontrastem, skoro to ,,owy** lekarz przy badaniu decyduje czy go podać czy też nie. Więc pytam skoro lekarz daje skierowanie z kontrastem to wie co robi, prawda?Zatem został on zignorowany. A ja w efekcie mam wykonane badanie MR Głowy bez kontrastu... Dziwne to dla mnie.
Mogę prosić o wyjaśnienie...?
Dziękuję














Asia 2011-06-30, 18:11

Badanie powinno zostać wykonane z kontrastem, decyduje lekarz zlecający. Chyba, że występują istotne przeciwwskazania do jego podania. Najlepiej skonsultować się z lekarzem zlecającym i poinformować go o całej sytuacji.

neuron 2011-07-01, 21:40

Zrobię tak na pewno. Bardzo mnie zdziwiło podejście obecnego tam na miejscu lekarza radiologa czy tez osoby tylko wykonującej badanie. Być może winna jest jego młoda osoba i chęć pokazania kto ma tu rację.??

Asia 2011-07-02, 14:11

Jestem po badaniu i mam już wynik wykonany bez wspomnianego kontrastu. Proszę uprzejmie o jego ocenę i odpowiedź czy faktycznie powinnam dopytywać dlaczego nie podana wspomnianego kontrastu.
Wynik jest tak:
Badanie MR głowy wykonane w sekwencjach T1 i T2- zależnych, w tym program- MR i DWI.
W głowie lewego jądra ogoniastego widoczne 4-5 mm ognisko wysokiego sygnału w obrazach T2 i niskiego sygnału w obrazach T1 z rąbkiem wysokosygnałowym w obrazach FLAIR- obraz MR odpowiada lakunarnej zmianie niedokrwiennej.
Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Przestrzenie podpajęczynówkowe umiarkowanie poszerzone na sklepistościach półkul mózgu. W głębokich partiach prawego płata ciemieniowego na poziomie wieńca promienistego widoczne są pojedyncze, drobne (3 i 4mm) ogniska naczyniopochodne o wysokim sygnale w obrazach T2 i FLAIR.
Po za tym intensywność sygnału istoty białej i szarej jest prawidłowa, zmian ogniskowych nie stwierdza się.
Program dyfuzyjny bez patologii.
Brak wykładników MR procesu demielinizacyjnego i rozrostowego oraz krwawienia wewnątrzczaszkowego. Angiografia MR niedrożności ani wady naczyniowej w obrębie tt.koła Willisa nie wykazuje.

Asia 2011-07-10, 13:42