Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Niejednorodny sygnał szpiku kośćca wskutek zwyrodnienia tłuszczowego

Niejednorodny sygnał szpiku kośćca wskutek zwyrodnienia tłuszczowego

Wykonałem zalecony rezonans magnetyczny. W wyniku przeczytałem:
Badanie MR kręgosłupa w odcinku Th12-S4 wykonane sekwencjami FSE w obrazach T1-i T2- zależnych wykazuje na poziomie L5/S1 prawoboczną przepuklinę jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy oraz korzenie prawego nerwu rdzeniowego S1. Na poziomie L4/5 centralno-lewoboczna wypuklina pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z uciskiem na worek oponowy oraz korzenie lewego nerwu rdzeniowego L4. Na poziomach L1-4 uwypuklenia pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych typu *bulging, modelujące przednią powierzchnięworka oponowego. Osteofitoza przednich krawędzi trzonów oraz zmiany przerostowe w stawach międzykręgowych. Stożek rdzeniowy oraz włókna ogona końskiego bez zmian.
Niejednorodny sygnał szpiku kośćca wskutek zwyrodnienia tłuszczowego.
Czy mógłby mi ktoś przetłumaczyć na język laika co to znaczy i jakie mogą być w przyszłości konsekwencje?
Wcześniejszymi objawami przed badaniem rezonansem było: ból w prawym stawie biodrowym oraz usztywnienie w tymże stawie.praktycznie brak możliwości wykonania podstawowych czynności koło siebie, np; założenie skarpetki, wejście po schodach bez *ciągnięcia* prawej nogi.
Proszę o wyjaśnienie.

Zbigniew P. 2011-05-19, 14:13

Jeśli chodzi o zwyrodnienie tłuszczowe to jest to proces fizjologiczny, który postępuje z wiekiem, polega on na zamianie szpiku czerwonego w tłuszczową.
Jeśli chodzi o liczne zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego wymagają one konsultacji neurochirurga i rozważenia leczenia operacyjnego.

neuron 2011-05-21, 18:49

Dziękuję za to wyjaśnienie. Choć trochę *rozjaśnił* mi się umysł. W tekscie opisu tak wiele, natomiast w wyjaśnieniu - tak niewiele. Ale i za to DZIĘKUJĘ!

Zbigniew P. 2011-05-22, 10:43