Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Nasilanie się objawów dyskopatii mimo rehabilitacji

Nasilanie się objawów dyskopatii mimo rehabilitacji

Witam.
Od blisko roku cierpię na dyskopatię. W ostatnim czasie dolegliwości nasiliły się. Jestem właśnie po kolejnej rehabilitacji oraz MR. Bardzo proszę o interpretację wyniku oraz informację jakich czynności nie mogę wykonywać i w jakiej pozycji. Od ok. roku uprawiam jogę, wiem że nie mogę robić wygięć do tyłu oraz unoszenia nóg z pozycji siedzącej.
Mam 41 lat.

Wynik MR:
Spłycona fizjologiczna lordoza oraz niewielka lewostronna rotoskolioza lędźwiowa.
L1/L2:
Częściowa dehydratacja, niewielkie obniżenie oraz dyskretne dokanałowe uwypuklenie krążka m-kręgowego bez ucisku na worek oponowy.
L4/L5:
Dehydratacja, niewielkie dokanałowe uwypuklenie oraz drobna centralna szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego z umiarkowanym uciskiem na worek oponowy. Zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych. Niewielkie pogrubienie więzadeł żółtych. Niewielkie kostne i dyskogenne ograniczenie światła otworów m-kręgowych.
L5/S1:
Dehydratacja, obniżenie oraz dość duża centralna szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego z uciskiem na worek oponowy i względną stenozą kanału kręgowego (wymiar strzałkowy 11 mm). Osteofity na krawędziach trzonów, niewielkie zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych. Obustronne kostne przewężenie otworów m-kręgowych. Niewielkie strefy zwyrodnienia tłuszczowego trzonów.

Pozostałe tarcze m-kręgowe bez cech dokanałowej protuzji. Wysokości trzonów zachowane. Stożek końcowy rdzenia kręgowego oraz cauda equina prawidłowe.

Anna 2012-08-11, 08:09

Nie opisano ewidentnego ucisku na korzenie nerwowe, ale zmiany zwyrodnieniowe są. Na pewno rehabilitacja jest wskazana, być może ćwiczenia były nieodpowiednio dobrane. Należy unikać np. pływania żabką, ćwiczeń z pogłębianiem lordozy lędzwiowej, wskazane jest za to wzmacnianie mięśni brzucha.

neuron 2012-08-12, 12:53