Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Nasilające się bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego mimo rehabilitacji

Nasilające się bóle kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego mimo rehabilitacji

Witam serdecznie.
Uprzejmie proszę o interpretację wyników MR.

Epikryza: Kręgosłup szyjny - zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tendencją do kyfotycznego ustawienia. Krążki międzygręgowe C2/C3, C3/C4, C4/C5, C6/C7 prawidłowej wysokości, bez cech dehydratacji i istotnych wypuklin. Na poziomie C5/C6 obniżenie wysokości i dehydratacja krążka międzykręgowego oraz niewielka szerokopodstawne tylna wypuklina krążka z cechami modelowania worka oponowego. Rdzeń kręgowy o prawidłowym sygnale. Nie stwierdzono innych zmian.

Epikryza: kręgosłup lędźwiowy-Zbliżone do poziomego ustawienie kości krzyżowej. Krążki międzykręgowe L1 do L5 prawidłowej wysokości. Na poziomie L5/S1 cechy dehydratacji krążka międzykręgowego i niewielka centralna wypuklina krążka przylega do korzenia prawego nerwu rdzeniowego S1 w zachyłku bocznym, ale go nie uciska i nie przemieszcza się. Guzki Schmorla w trzonach dolnego odcinka piersiowego. Dodam, że mam 35 lat i bóle kręgosłupa od około 10 lat, które się nasilają. Rehabilitacja nie przyniosła pożądanych efektów a leki tylko minimalizują ból. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź za którą z góry bardzo dziękuję!

Monika 2012-01-24, 15:44

Opisano dyskopatię ale bez istotnego ucisku na struktury nerwowe a jedynie z modelowaniem. To modelowanie może drażnić nieco korzenie nerwowe i objawiać się usztywnieniem mięśni i miejscowym stanem zapalnym. Można skonsultować się z neurochirurgiem odnośnie leczenia operacyjnego, jednak zmiany nie są na tyle jeszcze nasilone. Ważny jest też i decydujący wynik badania neurologicznego. Także konieczna jest dalsza rehabilitacja i leczenie p/bólowe.

neuron 2012-01-24, 18:40

Dziękuję za odpowiedź! Rehabilitację przerwano, gdyż na prądy miałam uczulenie, pole magnetyczne przeciwskazane... Leki przeciw-bólowe przynoszą tylko nieznaczną ulgę. Drętwieją mi palce u rąk, mam problemy z chodzeniem, staniem - tępe bóle... Miałam wykonywane przepływy żylne i tętnicze w kończynach dolnych i wszystko jest w porządku, zatem już nie wiem co robić... Neurolog po krótce stwierdził, iż mam kręgosłup 70-cio latki i dał skierowania na MR. Czekam na wizytę...

Monika 2012-01-24, 18:47

Proszę o interpretacje mojego wyniku
TK; fizjologiczna lordoza wypłycona. Oś długa kręgosłupa L/S bocznie nieodchylona. Na poziomach przestrzeni międzykręgowych L1-L4 nie stwierdza sie zmian morfologicznych krążka międzykręgowego. Szerokość kanału kręgowego na całej długości odcinka L/S do 19-20 mm. Dolne przestrzenie międzykręgowe węższe i niesymetryczne.
Na poziomie L4L5 rozluźnienie pierścienia włóknistego z protruzją centralną bez uciśnięcia zachyłków bocznych.
Na poziomie L5S1 rozluźnienie pierścienia włóknistego z protruzją centralno/prawoboczną z częściowym uciśnięciem zachyłka bocznego prawego. Osteofitarne zaostrzenia i wyrośla przednio-bocznych krawędzi trzonów kręgów L5 iS1 zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze. Otwory międzykręgowe poziomu L4L5 i L5S1 węższe asymetryczne. Pozostałe otwory międzykręgowe w odcinku LS asymetryczne ze zmniejszonymi wymiarami poprzecznymi.

Ewa 2012-01-27, 20:30