Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Naczyniak L1, torbiele oponowe

Naczyniak L1, torbiele oponowe

Witam, proszę o pomoc w zdiagnozowaniu:
Mam 22 lata, mam siedzący tryb życia w pracy. Od kilku lat odczuwam ból w okolicy lędźwiowo- krzyżowym oraz okolic grzebieni kości biodrowej. Mniej więcej od tego samego czasu mam bóle w okolicy odcinka szyjnego. W okolicy tego odcinka i okolicy łopatki od 2 lat przy okazji szybkich skrętów tułowia, oraz mocnego przodozgięcia głowy odczuwam punktowy palący ból.
Dodatkowo odczuwam nieustający ból głowy. Codziennie biorę tabletki przeciw bólowe. Ból głowy przeradza się czasami w migreny (raz na 2 tyg).
Dolegliwości bólowe w dolnym odcinku kręgosłupa zaczęły się nasilać i w maju 2011 dostałam skierowanie na RTG odcinka lędźwiowego. Zdjęcie wykazało:
1.Skolioza prawowypukła z rotacją kręgów
2.Dyskopatia L5 - S1.

Dnia 11 lipca 2011 byłam na masażu relaksującym i podczas kolistego przemieszczania skóry w odcinku piersiowym po lewej stronie pojawił się ból na przedniej powierzchni prawego uda. Po 10 minutach miałam zdrętwiałą pracą nogę i rękę, pojawiło się również czucie drętwienia na prawej połowie twarzy i lekko przytkanego ucha.
Od tego czasu przez miesiąc czułam ból w prawej nodze i ręce z osłabieniem mięśni oraz wrażliwszą na dotyk skórę. Przez 2 tyg trwało odrętwienie prawej kończyny. Z tymi dolegliwościami udałam 20 lipca 2011 się na wizytę do neurochirurga, który zlecił rezonans odcinka lędźwiowego. Ból z czasem zmniejszał się, aż w dniu 5 sierpnia 2011 przy intensywnym wysiłku fizycznym związanym z przeprowadzką ból z prawej strony przeniósł się na lewą stronę. Ale mniejszym bólem niż było to w prawej stronie.

Rezonans został wykonany w dniu 4 sierpnia 2011, a oto wynik:
Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w płaszczyźnie strzałkowej w sekwencjach TSE T1 i T2 – należytych i T2 z saturacją tłuszczu oraz w płaszczyźnie poprzecznej równoległej do blaszek granicznych kręgów kręgów na poziomach L3/L4, L4/L5 i L5/S1 w sekwencji T2 – zależnej; grubość warstw 4 mm.
Prawo wypukła skolioza w odcinku lędźwiowym z rotacją trzonów.
Zobrazowane tarcze międzykręgowe nie wykazują zmian.
Nie stwierdza się się cech stenozy kanału kręgowego i otworów międzykręgowych oraz ucisku na korzenie rdzeniowe.
W trzonie kręgu L1 znajduje się naczyniak o średnicy 10 mm.
Rdzeń kręgowy w uwidocznionym zakresie bez zmian ogniskowych.
Stożek rdzenia znajduje się na wysokości L1.
Obustronnie w otworach krzyżowych S2/S3 znajdują się pojedyncze torbiele oponowe. Mają one średnice do 9 mm.
Obecności innych zmian w wykonanym badaniu nie wykazano.

Bardzo proszę o poradę,
co może oznacza wynik rezonansu,
czy to co opisałam może być ze sobą powiązane.
Monika

Monika 2011-08-09, 22:47