Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Naczyniak, dyskopatia, ucisk na włosie ogona końskiego

Naczyniak, dyskopatia, ucisk na włosie ogona końskiego

Mam wrażenie, że nie wygląda to najlepiej. Ból dokucza praktycznie cały czas, na ogół nie jest może aż tak silny jak uciążliwy. Mam też problemy ze wstawaniem np z krzesła- przyjmuję wtedy pozycję jak Adam Małysz tuż przed wyjściem z progu, wtedy też zazwyczaj nasila się ból. Byłem u neurochirurga w szpitalu wojewódzkim w Sosnowcu, stwierdził on że jest parę niedociągnięć ale nie ruszałby tego i skierował mnie do ortopedy, ten zaś zaproponował wypełnienie naczyniaka. Co robić???

Opis badania:

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego z podaniem kontrastu

Badanie wykonano w sekwencjach T1 FSE, STIR , T2 frFSE w płaszczyźnie strzałkowej, T2 frFSE, T1 frFSE w płaszczyźnie poprzecznej oraz po podaniu kontastu w T1 FSE w płaszczyznach strzałkowej oraz poprzecznej.

Dane ze skierowania: W badaniu TK- ognisko w trzonie L5 osteoblastoma?/ atypowa hemangioma?

Niewielkie lewostronne skrzywienie kręgosłupa- widoczne na skanach pilotowych.
Wysokość trzonów kregów prawidłowa z nierównościami blaszek granicznych kregów Th12, L3, L5
Dehydratacja z obniżeniem wysokości krążków międzykregowych na poziomach L4/L5 i L5/S1.
Na poziomach L2/L3 oraz L3/L4 niewielki bulging krążka m-k.
Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna protruzja tylna wpuklająca się dokanałowo do 6 mm , zwęża oba kanały korzeniowe modelujac nerwy rdzeniowe oraz uciska i skupia nici ogona końskiego wewnątrz worka oponowego na niewielkiej powierzchni. Wymiar A-P worka oponowego na tym poziomie wynosi 6 mm.
Wewnątrz trzonu L5 struktura opisywana w badaniu TK o wymiarach 20x15x15 (APxCCxSD) - o podwyższonej intensywności sygnału w sekwencjach T1,T2, ulegająca częściowej saturacji w STIR. Po podaniu środka kontrastowego nieznacznie wypełnia się w części górnej- obraz odpowiada najpewniej naczyniakowi o dużej zawartości tłuszczu.
Blaszka graniczna górna trzonu kręgu L5 uległa wgnieceniu przez wpuklający od góry się krążek m-k.
Na poziomie L5/S1 bulging krążka miedzykregowego wpukla się na około 3 mm do kanału kręgowego modelując worek oponowy, obustronnie przewęża kanały rdzeniowe i uciska nerwy. Wymiar strzałkowy na tym poziomie worka oponowego wyniosi 11mm.
Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykregowych
Stożek rdzeniowy widoczny na poziomie L1/L2. Sygnał uwidocznionego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowy.
Innych zmian nie uwidoczniono.

Wnioski: Zmiana ogniskowa trzonu L5 odpowiadająca najpewniej bogatolipidowemu naczyniakowi. Złamanie górnej blaszki granicznej trzonu L5 z powodu osłabienia struktury kostnej trzonu. Dyskopatia na poziomach L4/L5 oraz L5/S1 z uciskiem nerwów rdzeniowych.Stenoza kanału kręgowego na poziomie L4/L5.

Mac 2012-12-07, 17:39