Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Naciek zapalny po laminektomii na poziomie L4-L5

Naciek zapalny po laminektomii na poziomie L4-L5

Witam, w maju br. przeszedłem operację odcinka lędźwiowego kręgosłupa (w Kilinice Neurochirurgii CSK MSW). W dniu dzisiejszym odebrałem wynik badania rezonansem magnetycznym (pierwsze takie badanie wykonane po operacji). Poniżej zamieszczam opis badania prosząc tym samym o opinię- czy zmiany które są obecnie notowane wystarczy jedynie rehabilitować (dodam, że jestem już po sześciotygodniowej rehabilitacji) czy konieczna będzie ponowna interwencja chirurgiczna.

*Stan po prawostronnej laminektomii na poziomie L4/L5 - w tej okolicy widoczny jest naciek zapalny ulegający silnemu wzmocnieniu kontrastowemu. W obrębie zmian pooperacyjnych widoczny jest obszar o płynowym charakterze sygnału o wym. 7x5x5mm o wzmacniającej się ścianie - może odpowiadać obecności niewielkiego ropnia.
Na poziomach L2/L3 i L3/L4 lewoboczne, dalekie pjm modelujące nn. rdzeniowe L2 i L3 poza obrębem otworów mk.
Na poziomie L4/L5 wypuklina krążka mk z centralno-prawoboczną pjm, silnie modelująca worek oponowy, uciskająca korzenie prawego n. rdzeniowego L5 w zachyłku bocznym kanału kręgowego oraz obustronnie zwężająca otwory mk, bez cech ucisku nn. rdzeniowych L4.
Miernie nasilone zmiany o charakterze Modic I towarzyszący dotrzonowym pjm kręgów L3-L5.
Poza tym zarysy kanału kręgowego gładkie.
Obraz końcowego, uwidocznionego w badaniu odcinka rdzenia kręgowego niezmieniony.*

Dziękuję za odpowiedź.

Łukasz 2013-09-02, 18:39