Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Możliwe powikłania po operacji naczyniaka w kręgosłupie

Możliwe powikłania po operacji naczyniaka w kręgosłupie

Witam
mam naczyniaka na kręgosłupie i borykam się z nim od 4 lat, dwa razy byk embolizowany(zaklejany) ale wciąż rośnie. Po ostatnim baraniu RM w sierpniu okazało się że wszedł on w kanał kręgowy. Lekarz prowadzący chce to operować, moje pytanie to jakie powikłania wiążą się z tą operacją? Z góry dziękuję.














Ania 2012-09-12, 10:59

Witam
W lutym 2011 miałam operację naczyniaka - guz kanału kręgowego w odcinku Th4-Th6. Przed operacją miałam już niedowład nóg.
W tej chwili czuję się coraz lepiej, chodzę, Oczywiście doskwiera mi ból pleców (miałam reoperację więc cięcie było spore) i pozostały lekko uszkodzone nerwy w palcach nóg. Generalnie wszystko było za późno robione bo miałam nietypowe objawy. Wydaje mi się, że im wcześniej tym lepiej.

Ewa 2012-09-21, 19:46

Dziękuję za odpowiedź, a mogę zapytać gdzie miałaś robioną operację?

Ania 2012-09-23, 12:20

Też mam naczynika w odcinku piersiowym kregosupa Th10 o razmiarze ok 15x20mmi drugi Th4 8mm. Bóle odczuwam co dziennie raz mocniej raz słabiej ale co dziennie.Byłem z tym naczyniakiem u neurochirurgów U dr harata i u Zapalowicza i stwierdzili ze naczyniaki sa małe żeby coś robić . Kazali mi sie rehabilitować i za pół roku do kontroli.Stwierdzili że to nie jest wina naczyniaków że odczuwm bóle co dziennie. powiedzieli że ja z tymi naczyniakami sie urodziłem.Robię ćwiczenia 2 razy dziennie rano i wieczorem po 15 minut.Ale i tak odczuwam bole. Mi w rezonansie nic nie wyszlo żeby mi naczyniak gdzies uciskał. Mi doskwiera odcinek piersiowy i sie mecze od zeszłego roku jak przyjechałem z senatorium. A ogólnie jak panie lecza naczyniaki. Na rehabilitacje non stp uczeszczam. Zabiegi mam masaże prady solux.

Darek 2012-09-23, 15:40

Panie Darku lekarz Zapałowicz jest moim lekarzem prowadzącym. Ja miałam już dwie wertebroplastyki(zaklejanie) tego naczyniaka. A problemy z nim zaczęły się pod koiec ciąży. Rósł on razem z płodem. Pod koniec 8 miesiąca ucisk był tak duży, że przestałam chodzić na nogi. Lekarze rozwiązali ciążę przez cesarskie cięcie. A ja po tej cesarce miałam pierwszą operację naczyniaka. W sierpniu2011 roku drugą. I teraz po nowych badaniach RM okazało się że ten naczyniak wszedł w kanał kręgowy i tam uciska i mam już niewielki niedowład w nogach. I dlatego dr Zapałowicz chce go usunąć z kanału kręgowego. Ja nie chodźę na rehabilitacje bo nie miałam zaleconych bo nic by one nie dały, masaży też ne mam. Teraz czekam na operacje która ma być w styczniu albo w lutym.Będzie mnie operował dr Zapałowicz. Pozdrawwiam i czekam na odpowiedź.

Ania 2012-09-26, 10:40

Niewielkie zaostrzenia przednich krawędzi tzronów kręgowych od Th7 do Th11.Wysokości trzonów kręgowych i przestrzeni międzykręgowych w odcinkuu piersiowym są prawidłowe.Nierówności płytek granicznych sąsiadujących powierzchni trzonów kręgowych Th7 i Th8 oraz dolnej powierzchni trzonów kręgowych od Th8 Do Th11.
Na poziomieTh7-Th8 dyskretnie, prawostronnie uwypuklenie krążka międzykręgowego do światła kanału kręgowego na głebokości do 1,5mm, bez istotnego ucisku przedniej ściany worka oponowego i bez ucisku rdzenia piersiowego.
Na poziomieTh8-Th9 Dyskretnie centralno-lewostronne uwypuklenie krążka międzykręgowego do światła kanału kręgowego na głebokość do 1,5mm, również bez istotnego ucisku przedniej ściany worka oponowego.
W odcinku Th nie stwierdza się wypadnięć jąder miażdżystych do światła kanału kręgowego ani objawów wewnątrzkanałowej stenozy.
Z odchyleń od normy- w tylnej części trzonu kręgowego Th10 po stronie lewej oraz w nasadzie łuku po stronie lewej obecności nieregularnego kształtu naczyniaka o maksymalnym wymiarze 17-18 mm.
Rdzeń piersiowej i stożek rdzeniowy mają prawidłowy obraz MR.
Wewnątrz kanałowo nie stwierdza sie procesu rozrostowego.
Te badanie bylo zrobione 2011.11.07

Ato badanie bylo zrobione 2012.08.14

Badanie MR kręgosupa piersiowego wykonano w sekwencjach T1-T2-zależnych i STIR w przekrojach strzałkowych osiowych.

Nierowne zarysy blazsek granicznych tzronów kręgów odcinka dolnego-guzki Schmorla.Drobne osteofity krawędzi trzonów.
W kręgu Th10 w tylnej częśći trzonu i nasadzie łuku po stronie lewej widoczne jest ognisko wysokosygnałowe,nie saturujące się w obrazach Fat-Sat o wymiarach ok 15x20mmi drugie ognisko 8mm w trzonie kręgu Th4 o podobnym sygnale- obraz charakterystyczny dla naczyniaków.
Na poziomie Th8/Th9 centralna protruzja tarczy międzykręgowej z towarzyszącymi osteofitami tylno- bocznych krawedzi trzonów uciskają worek oponowy,bez cech ucisku rdzenia kręgowegoi bez konfliktu korzeniowego.
Prawidłowy obraz korzeni nerwowych w obszarze otworów międzykregowych.
Obraz rdzenia kręgowego w odcinku piersiowym prawidlowy.

Pani Ani oto mój wynik rezonans magnetyczny kregosupa piersiowego 2011. a ten drugi 2012 r. byłem z tym wynikiem u 2 neurochirurgów i stwierdzili że naczyniak nie urósł przez prawie rok. Dr Harat stwierdził że naczyniak jest mały i że mam chodzic na rehabilitacje i ćwiczenia co dziennie wykonywac rano i wieczorem tak samo stwierdzil dr Zapałowicz. Cwiczenia wykonuje co dziennie i . bóle odczuwam co dziennie raz mocniej raz słabiej ale co dziennie.Leki mi nie pomagaja.Mam sie pokazać do kontroli za pół roku. Z tym bolem męcze sie od maraca 2011r,jak przyjechalem z senatorium.Według rezonansu stwierdzili że znaczyniak nigdzie nie uciska. Nie uciska a mnie boli. Nie wiem czego jest wina naczyniaka czy cos innego. A co pani msadzi o tych rezonansach . Jak by pani mogla odpisać. Zyczę zdrowia.

Darek 2012-09-28, 10:44

Pani Aniu, przepraszam, że tak długo milczałam. Operację miałam w szpitalu Medicover w Wilanowie - prywatnie, nie było na co czekać. Operował mie prof.Waldemar Koszewski.

Ewa 2012-11-04, 18:42