Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Modelowanie przestrzeni przedrdzeniowej na poziomie C2-C3

Modelowanie przestrzeni przedrdzeniowej na poziomie C2-C3

Witam

Bardzo proszę o interpretację MRI, które zostało wykonane z powodu ostrej rwy barkowej lewostronnej i wielostopniowej dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa.

Lewowypukłe skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Wyrównanie lordozy szyjnej z minimalnym kyfotycznym ułożeniem od C5 do C7
Wyostrzenie tylnych krawędzi trzonów kręgów oraz drobne osteofity na poziomach C5 do C7
Zmiany zwyrodnieniowo – wytwórcze przednich krawędzi trzonów kręgów.

Na poziomie C2-C3 wyostrzenia krawędzi trzonów powodują modelowanie przestrzeni płynowej przedrdzeniowej bez ucisku rdzenia.

Na poziomie C3-C4 wyostrzenia krawędzi trzonów powodują delikatne modelowanie prawego kanału korzeniowego bez cech ucisku struktur nerwowych.

Na poziomie C4-C5 dyskretne tylne szerokopodstawne uwypuklenie krążka międzykręgowego ze zniesieniem rezerwy płynowej przedrdzeniowej. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze głównie lewego stawu międzywyrostkowego powoduje modelowanie kanału korzeniowego.

Na poziomie C5-C6 wyostrzenie krawędzi trzonów kręgów oraz szerokopodstawne wyraźniejsze po stronie lewej uwypuklenie krążka międzykręgowego powoduje zniesienie rezerwy płynowej przedrdzeniowej z cechami modelowania brzusznej powierzchni rdzenia kręgowego. Obustronnie kanały korzeniowe z przewagą po stronie lewej z zmniejszonej rezerwie objętościowej bez bez cech ucisku na struktury nerwowe.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 11mm.

Na poziomie C6-C7 wyostrzenia krawędzi trzonów kręgów oraz szerokopodstawne tylne ( z przewagą po stronie lewej) uwypuklenia krążka międzykręgowego zmniejszające rezerwę płynową przedrdzeniową – sięgające rdzenia.
Dodatkowo lewoboczna komponenta uwypuklonego krążka powoduje zwężenie lewego kanału korzeniowego z cechami ucisku struktur nerwowych w jego obrębie.,
Prawy kanał korzeniowy niezwężony.
Wymiar strzałkowy kanału kręgowego 10mm

Na poziomie C7-Th1- nie stwierdza się cech dyskopatii.

Ząb obrotnika dyskretnie wygięty ku tyłowi (zmiana najpewniej rozwojowa)zmiejsza rezerwę płynową przedrdzeniową bez cech ucisku rdzenia.
W uwidocznionym odcinku szyjnym rdzeń kręgowy bez ewidentnych patologicznych sygnałów, niepogrubiały.

Wnioski:
Cechy spondylozy szyjnej ze zwężeniem kanału kręgowego i modelowaniem brzusznej powierzchni rdzenia na poziomie C5-C6 i C6-C7 oraz zwężeniem lewego kanału korzeniowego na poziomie C6-C7

Na dzień dzisiejszy –z objawów –ból i drętwienie lewej ręki –ból odczuwany głównie w przedniej zewnętrznej części przedramienia – do dłoni i 4 i 5 palca.
Mogę bez problemów schylić głowę na bok na prawą stronę – przy próbie zgięcia w bok w lewą stronę od pewnego momentu promieniuje ból do ręki i , pojawia się ból i niemożność dalszego schylenia głowy w bok. –jakby zablokowanie.
Schylenie głowy do przodu –raczej nie powoduje problemu –natomiast przy odginaniu głowy do tyłu – od pewnego momentu ostry ból i promieniowanie bólu –przez szerokość pleców i łopatkę do ręki.
Przy próbie odgięcia głowy w bok w lewą stronę i jakby okrężnym ruchem do tyłu powoduje od pewnego momentu ból promieniujący do lewej ręki –zwiększający się im bardziej głowa jest do tyłu.

Jestem leworęczna –jeśli ma to znaczenie.

Od 4 tygodni jestem na lekach przeciwzapalnych (Dexawen, naproxen, Olsen) oraz p/bólowych ( w początkowym okresie ketonal, noax, refastin, Dorota, poltram –krople.) –nie wszystko razem .
Ból nie jest już taki jak w pierwszych dwóch tygodniach ( płakałam z bólu) - jest mniejszy-ale jest cały czas.

Proszę o interpretację wyniku. Czy można to wyleczyć lekami –czy potrzebna jest operacja?

Aga 2012-01-25, 19:18