Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Masywna, tylna, centralna, szerokopodstawna przepuklina jądra miażdżystego

Masywna, tylna, centralna, szerokopodstawna przepuklina jądra miażdżystego

Zwracam się z prośbą o pomoc w interpretacji TK. W lutym tego roku *wyskoczył mi dysk* po upadku w górach, a pech chciał że w czerwcu sytuacja się powtórzyła. Wynik RTG z lutego: hypoplazja krążka L5-S1, a z czerwca: zwężenie krążków międzykręgowych L4-S1. Wczoraj odebrałem wyniki z TK i są one już bardziej szczegółowe (choć dla mnie to nadal czarna magia):
L3-L4: cech dyskopatii nie stwierdza się
L4-L5: masywna, tylna, centralna, szerokopodstawna przepuklina jądra miażdżystego uciskająca wyraźnie worek oponowy, zaciskająca obustronnie zachyłki boczne. Korzonki rdzeniowe uciśnięte. Dyskretne obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej.
L5-S1: obniżenie przestrzeni międzykręgowej. Tylna, centralno-prawoboczna, zastarzała przepuklina jądra miażdżystego dyskretnie centralnie modelująca worek oponowy oraz zaciskająca prawy zachyłek z dyskretnym modelowanie prawego korzonka rdzeniowego. Zwapnienia w obrębie pierścienia włóknistego na wysokości przepukliny oraz zmiany zwyrodnieniowe na tylno-prawobocznej powierzchni trzonu kręgu L5 zwężają prawy otwór międzykręgowy.
Wizytę u neurologa mam dopiero za miesiąc, więc proszę o pomoc w interpretacji.
Z góry dziękuję.

Grzegorz 2010-10-04, 20:12

Wynik badania potwierdza obecność przepukliny jądra miażdżystego na poziomie L4-S1. Krążki międzykręgowe uległy zwyrodnieniu. Ich masy przesunęły się w kierunku kanału kręgowego, gdzie znajdują się korzenie nerwowe i worek oponowy, czego skutkiem jest ucisk a w rezultacie objawy. Najgorzej jest na poziomie L4-L5. Musi zbadać Panią neurochirurg i rozważyć zabieg operacyjny. Rehabilitacja w takiej sytuacji nie przyniesie zniesienia dolegliwości.

neuron 2010-10-06, 15:27

Dziękuję za pomoc.

Grzegorz 2010-10-08, 17:34