Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Leczenie przepuklin kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego

Leczenie przepuklin kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego

MR kręgosłupa lędźwiowego bez kontrastu.

Zmniejszona lordoza lędźwiowa
Obniżony poziom sygnału z tarczy międzykregowej L4/L5 z niewielkim obniżeniem jej wysokosci tarczy i centralno-prawostronną protruzją tarczy międzykregowej uciskającą worek oponowy i zwężającą prawy otwor międzykręgowy L4/L5 z zaznaczonym konfliktem tarczowo-korzeniowym sródtorowo.
Na poziomie L5/S1 znacznie obniżona wysokość i sygnał z tarczy międzykręgowej L5/S1mz odczynem przeciążeniowym szpiku trzonów w jej otoczeniu i osteofitami krawędzi trzonów.
Centralno-dwuboczna-bardziej lewostronna przepuklina tarczy międzykregowej L5/S1 z towarzyszącymiosteofitami tylno-bocznych krawędzi trzonów modelują worek oponowy i lewy korzeń nerwowy śródkanałowo oraz istotnie zwężają otwory miedzykręgowe L5/S1 z konfliktem kostno-korzeniowym śródtorowo obustronnie
Obraz rdzenia kręgowego w obrębie stożka końcowego prawidłowy.

MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu.

Zniesiona lordoza szyjna.
Niewielki kregozmyk tylny C5-2 mm.
Osteofity przednich i tylnych krawędzi trzonów C3-C7
Obniżona wysokość tarcz międzykręgowych C5/C6 i C6/C7 z odczynem zwyrodnieniowym blaszek granicznych i zmianami przeciążeniowymi szpiku trzonów w otoczeniu tych tarcz.
Na poziomie C3/C4 szerokopodstawna przepuklina tarczy międzykręgowej uciskająca worek oponowy i razem z osteofitami tylno-bocznych krawędzi trzonów zwężająca otwory międzykręgowe - bardziej po stronie lewej.
Na poziomie C4/C5 centralna i w mniejszym stopniu dwuboczna przepuklina tarczy międzkręgowej uciska worek oponowy.Zwężony prawy otwór międzykręgowy- głównie przez zmiany zwyrodnieniowe stawu międzykręgowego.
Na poziomie C5/C6 duża,głównie centralno-lewostronna przepuklina tarczy międzykręgowejoraz towarzyszące jej duże osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów uciskają worek oponowy i powierzchnie rdzenia kręgowego z zaznaczonym konfliktem korzeniowym lewostronnym śródkanalowo oraz znacznym zwężeniem otworów międzykręgowych C5/C6.Bardziej zwężony lewy otwór m-k C5/C6 z uciskiem korzenia śródotworowo.Konflikt korzeniowy w prawym otworze C5/C6. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie 9.1 mm.
Na poziomie C6/C7 centralno-dwuboczna przepuklina tarczy międzykręgowej oraz duże osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów uciskają worek oponowy z niewielkim uciskiem rdzenia kregoweg9o po stronie prawej i znacznie zwężają otwory międzykręgowe C5/C6 z uciskiem korzeni śródotworowo.
N poziomie C7/Th1 centralno-dwuboczna przepuklina tarczy miedzykregowej uciska worek oponowy i zwęża otwory miedzykręgowe C7/Th1
Nie stwierdza się ognisk patalogicznego sygnału w szyjnym odcinku rdzenia kręgowego.

Bardzo proszę o pomoc i odniesienie się do tych wyników i rzecz zasadnicza,jak to leczyć? Mam 53 lata ,od 7 lat jestem na rencie 2 grupy.Pracowałem w przeszłości fizycznie przez 8 lat na dole w kopalni.

Sylwek 2012-11-21, 12:18

C5/C6 i C6/C7 raczej do operacji.Ogólnie cały kręgosłup do wymiany

Fizjo 2013-05-03, 19:28