Witam, piszę w imieniu żony. (Wiek 32 lata). W 28 tygodniu ciąży żona miała trzykrotne zaburzenia widzenia (ograniczenia pola widzenia, rozmycie widzianych obiektów, twarzy). Zaburzenia trwały maksymalnie do 5 minut, nie towarzyszył im ból głowy. Raz wśród tych przypadków żona miała problem także z napisaniem czegoś.. takie jakby chwilowe otępienie umysłu. Po trzeciej takiej sytuacji pojechaliśmy do szpitala położniczego, w celu sprawdzenia, że z ciążą, dzieckiem jest wszystko ok - wszystko było i jest w porządku. Teraz zaczęliśmy 32 tydzień ciąży. Od ostatniego razu tych objawów nie zaobserwowała. W międzyczasie za poradą ze szpitala i prowadzącej ciąży żona zrobiła badania okulistyczne - wszytko ok. i neurologiczne. Oraz poszerzony zakres badań krwi i moczu - które jak dotychczas w ciąży była bardzo dobre. Neurolog zlecił USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych. - opis. badania* tętnice szyjne wspólne, wewnętrzne i zewnętrzne obustronnie są drożne z prawidłowymi, symetrycznymi przepływami. Naczynia bez zmian miażdżycowych, ICE i ECA bez zwężeń. Tętnice kręgowe są drożne, o prawidłowej średnicy (2,4-4,3 mm - lewa szersza) obie z przepływami dołowymi v max 39-41 cm/s.* oraz badanie EEG.
Opis. Badanie wykonane w pozycji siedzącej. Podczas badania w przednich odprowadzeniach wstępują liczne artefakty gałkoruchowe. W zapisie rejestruje się nieregularna czynność alfa 9,8-10,7 hz o ampl. 20-30 uv przemieszana z niskonapięciową czynnością szybką beta.Nad lewą okolicą skroniową kilkakrotnie zarejestrowano grupy niskonapięciowych fal wolnych 4-6 hz - nie można z całą pewnością wykluczyć artefaktu związanego z ruszającą się elektrodą. R.Z. zaznaczona, HV i FS bez istotnego wpływu na zapis. Orzeczenia: Zapis podejrzany o dyskretne zmiany w lewej okolicy skroniowej. Wskazane badanie kontrolne.
Usłyszeliśmy, że takich objawów zaburzenia widzenia nie wolno lekceważyć, poza tym neurolog niejednoznacznie wypowiadał się na temat konieczności zrobienia rezonansu głowy.. W zasadzie zdecydowaliśmy, że zrobimy taki rezonans ponieważ jak rozumiem wykonane badania nie są szczegółowe, nie wykluczają jakiś innych zmian w mózgu. Najbardziej obawiamy się, że jakiegoś krwiaka, tętniaka czy czegoś tam jeszcze, który może podczas porodu pęknąć czy coś... I tym trybem myślowym idziemy, że rezonans takie zmiany by wykazał i wówczas poród mógłby się odbyć tylko poprzez cesarskie cięcie. Prosiłbym o opinię.
Artur 2011-05-01, 18:55
Bardzo dziękuję za szczegółowy opis. Warto byłoby wykonać jednak MR głowy, tym bardziej, że badanie okulistyczne wykluczyło nieprawidłowości. Lepiej dmuchać na zimne, w związku z ciążą i ewentualnym sposobem jej rozwiązania. Badanie może być wykonywane u kobiet ciężarnych i nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka.
Zastanawiam się czy wykonano może u żony badanie układu krzepnięcia krwi? Warto także wypytać kobiety w rodzinie po stronie żony czy miały podobne problemy.
neuron 2011-05-02, 20:16
Witam, dzięki za odpowiedź. Rozmawialiśmy teściową czy coś podobnego się zdarzało jej, czy babci żony, czy w ogóle w rodzinie były jakieś schorzenia o podłożu neurologicznym. Jednak ani teściowa ani inne kobiety z rodziny żony nie cierpiały na podobnego zaburzenia. Co od badania krzepliwości krwi to w ramach tak jak napisałem poszerzonego badania krwi (chyba podobny trop miała nasza prowadząca ciążę) były te parametry weryfikowane, ale nie jestem pewien. Zatem przytoczę wyniki poza standardowymi parametrami: (Sód 135 mmol/l* potas 4,12 mmol/l* chlorki 104 mmol/l* wapń 8,8 mg/dl* kreatynina 0,46 mg/dl* eGFR wyliczane z * 60 ml/min Żelazo 72 ug/dl* CRP - ilościowo *0,02 mg/dl* Wskaźnik Quick*a 101,42 %* INR 0,94* APTT - czas kaolinowo-kafalinowy 27 s* Fibrynogen 419,1 mg/dl. Pytanie czy z przedstawionych wyżej objawów w ogóle można mieć jakieś przypuszczenia... czy w zasadzie wszystko rozstrzygnąć powinien rezonans.
Artur 2011-05-02, 21:08
Witam, dzisiaj otrzymaliśmy opis MR głowy.
Opis.
Badanie uwidoczniło:
- torbiel szyszynki 9x10 mm
- przysadkę mózgową o nieco wypukłym górnym zarysie, o wymiarach ok 10x13x8mm, bez uchwytnych zmian ogniskowych
- skrzyżowanie nerwów wzrokowych nieprzemieszczone, nieuciśnięte
- poza tym mózg i móżdżek bez zmian ogniskowych
- układ komorowy nieprzemieszczony, o prawidłowych wymiarach
- obwodowe przestrzenie płynowe mózgu w granicach normy.
I to tyle.
I pytanie o ten torbiel i o to czy wyklucza on naturalną drogę porodu. Dodam, że objawy nie powtórzyły się.
A 2011-05-18, 21:46
Witam. Jak to wszystko się u Państwa skończyło ?
Andrzej 2012-10-28, 12:24