Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Kręgozmyk z cechami złamania przewlekłego łuku kręgu

Kręgozmyk z cechami złamania przewlekłego łuku kręgu

Odebralem wynik z TK kregoslupa,prosze o konsultacje,poniewaz mam bardzo odlegly termin do neurologa.Badanie wykazalo:kregozmyk I stopnia kregu L4 wzgledem L5 ku przodowi z cechami zlamania przewleklego luku kregu L4 w okolicach miedzywyrostkowych.Zwezenie kostnego kanalu kregowego na tym poziomie do 9mm,na tym poziomie widoczna takze wypuklina krazka m-k typu bulging oraz znieksztalcenie otworow m-k icechy ucisku na korzenie nierwow rdzeniowych obustronnie.Na poziomach L2-L3 i L3-L4 wypukliny krazkow m-k typu bulging z niewielkim modelowaniem worka oponowego od strony przedniej,poza tym widoczne zmiany zwyrodnieniowe na przednich i bocznych krawedziach trzonow kregow L i w stawach m-k na poziomach L4-L5 i L5-s1.Masywne zwapnienia w scianie aorty brzusznej oraz tetnicach biodrowych wspolnych,pozatym mam torbiele podkolanowe, jakie leki pan by mi proponowal na te torbiele,poniewaz bardzo bola mnie nogi,dziekuje.Pozdrawiam

Jozef 2010-08-09, 19:21

To co Pan opisuje w dalszej części jest torbielą Bakera. Ich leczeniem powinien zająć się ortopeda. Leczenie polega na fizjoterapii, punkcji i wstrzyknięciu steroidów, a ostatecznie na operacyjnym usunięciu zmian.

Przechodząc do opisu CT...posiada Pan liczne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Ucisk na worek oponowy, w zależności od obecnych objawów skłania ku rozważeniu zabiegu operacyjnego. Na pewno wymaga Pan dalszej diagnostyki, gdyż występuje złamanie łuku kręgowego (należałoby ustalić przyczynę).

neuron 2010-08-10, 17:05

Witam,bardzo dziekuje za odpowiedz,mam jeszcze jedno pytanie,poniewaz moj bol sie nasilal coraz mocniej,a ortopeda i neurolog p/wynik z Tc -kregoslupa lekcewaza, udalem sie do lekarza rodzinnego,lekarz przepisal mi 4 zastrzyki *Dexaven* 4mg i 5 zastrzykow *Cocarboxylasum* 50mg,prosze mi powiedziec czy to moze mi pomoc,biore juz 2 dzien i jest lekka poprawa ale nie wiem co bedzie dalej.Wiem ze *Dexaven**jest sterydem a o sterydach slyszalem nie najlepsze opinie, a moze p.Doktorze cos mi powie na temat tych lekow, na co one szkodza,poniewaz mam ta chorobe przewlekla to prosze mi wierzyc ale juz mnie przerasta.Pozdrawiam i dziekuje.

Jozef 2010-08-18, 16:06

Dexaven jest lekiem sterydowym, przeznaczonym do leczenia objawowego, czyli likwiduje objawy stanu zapalnego. Leki te stosowane w odpowiednich dawkach i odstępach nie mają takich działań niepożądanych o jakich powszechnie się mówi. Oczywiście objawy niepożądane mogą występować, ale dzięki korzyściom przeważa to na ich korzyść. Cocarboxylasum jest czynną formą witaminy B 1, stosowany w przypadku nerwobólu czy zespołach korzeniowych. Jest to jedynie leczenie objawowe, które nie likwiduje przyczyny, stąd dolegliwości będą nawracać.

neuron 2010-08-18, 22:53

Bardzo dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam

Jozef 2010-08-19, 16:17