Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Konieczność zastawki komorowo-otrzewnowej przy wodogłowiu

Konieczność zastawki komorowo-otrzewnowej przy wodogłowiu

Witam. Mam 33 lata, zdiagnozowano u mnie wodogłowie nieznanego pochodzenia, zostałam zakwalifikowana do operacji wszczepienia zastawki komorowo-otrzewnowej.
Oprócz chronicznego bólu i zawrotów głowy nie mam zadnych innych objawów. Badanie MRI wykazało:
znaczne symetryczne poszerzenie układu komorowego bez cech gwałtownego narastania ciśnienia śródczaszkowego, szerokość trzonu komory bocznej prawej 31mm, lewej 32mm, szerokość komory III 23mm, komory IV 26mm* wariant anatomiczny pod postacią poszerzenia zbiornika wielkiego mózgu.
Obawiam się operacji i zastanawiam czy faktycznie jest ona konieczna.

Agnieszka 2011-05-02, 11:55

Ból i zawroty głowy są wynikiem wodogłowia. Czy MR głowy wykonano raz czy także zostało badanie powtórzone kontrolnie np. po miesiącu? W Pani przypadku poszerzenie jest znaczne, dlatego w leczeniu należy rozważyć operację. Ostatecznie decyduje lekarz prowadzący.

neuron 2011-05-03, 09:56

Pierwszym badaniem był TM który wykazał jak wyżej, nastepnie po około miesiącu było wykonane badanie MRI które nie wykazało większego poszerzenia układu komorowego. Po konsultacjji neurochirurgicznej postawiono diagnoze - wodogłowie normotensyjne i cechy zespołu Hakima ze wskazaniem do zabiegu zastawkowego. Dodam że od jakiegoś czasu zdarzają mi się drętwienia obu rąk oraz twarzy i głowy. Zastanawiam się czy jest to też jeden z objawów wodogłowia,

Agnieszka 2011-05-08, 11:45