Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Konieczność operacji przy wypuklinach i torbieli lędźwiowej

Konieczność operacji przy wypuklinach i torbieli lędźwiowej

Od 20 lat bóle kręgosłupa Thi L-S, obecnie od ponad 5 tyg typowa rwa kulszowa, niemożność chodzenia, dretwienie pr.nogi,mrowienie,rwące napadowe bóle,lecz,nlpz,rozlużniającymi,akupresura,masaże-dolegliwości obecnie większe niz na początku.wykonałam MR odc,L-S-niewielkie uogólnione uwypuklenie tarczy między kręgowej L3/L4bez cech istotnego modelowania worka oponowego z niewielkim obustronnym zwężeniem kanałów nerwów rdzeniowych.Uogólniona wypuklina tarczy międzykręgowejL4/5z modelowaniem worka oponowego i z obustronnym zwezeniem kanałów nerwów rdzeniowych.korzeń po str,lew.modelowany,Worek oponowego jest na poz.L4/L5modelowany przez owalną struktue płynową,/6x4mm/.torbielka ta modeluje korzeń L5.uogólnione uwypuklenie tarczyL5/S1z tylnio-boczną pjm,z obustronnym zwężeniem kanałównerwów rdzeniowych,Zmiany zwyr,w odcL3-S1.Nierówności zarysu blaszek granicznychTh9-L1,o charakterze niewielkich przepuklin dotrzonowych.Proszę o ocenę czy potrzebna operacja bo nie mam odruchów kolanowych i skokowych.dziękuję ,

BASIA 2010-05-13, 17:53

Ma Pani zniszczony kręgosłup (opis badania), można najpierw spróbować rehabilitacji. Jednak jeśli brak jest odruchów ścięgnistych to jest to poważne wskazanie do leczenia operacyjnego. Jednak opis MRI nie wskazuje jednoznacznie poziomu, który nadawałby się do operacji. Czasami usunięcie torbieli synowialnej, która jest na poziomie L4-L5 może pomóc.

Tomoo 2010-06-02, 12:29

Proszę o poradę, niestety wizytę mam dopiero za 2 tygodnie, kręgosłup boli w szczególności po grze w siatkówkę. Dzisiaj odebrałam wyniki MRI.
Lat 25. Kobieta. Badanie wykonano w sekwencjach FSE T1, FSE T2 i STIR przeglądowe oraz SE T1 po podaniu kontrastu, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 4 mm.
zmiany zwyrodnieniowe w postaci niewielkiego przewężenia i odwodnienia tarczy międzykręgowej na poziomie L5/S1 i grzbietowej części krążka L4/L5. Nierówność płytek granicznych i drobne guzki Schmorla kręgów w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego i w górnym odcinku lędźwiowym - wyraz przebytych zaburzeń kostnienia. Prawidłowy stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1.
Na poziomie L4/L5 niewielkiego stopnia uwypuklenie krążka o typie bulging w przednią część kanału kręgowego i w otwory międzykręgowe na głębokość poniżej 2mm, z dyskretnym uciskiem na worek oponowy, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych.
Na poziomie L5/S1 tylno-pośrodkowa protruzja krążka ze szczeliną pęknięcia w pierścieniu włóknistym, w obręb kanału kręgowego na głębopkość 4mm, w kierunku zachyłków bocznych, z niewielkim ucieskiem na worek oponowy, z uciskiem na korzeń lewego nerwu S1 oraz w przyleganiu do korzenia prawego nerwu S1.
Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego wynosi 16-18 mm.
Na poziomie kręgu L3 w grzbietowo-lewobocznej części kanału kręgowego, w przyleganiu do lewego stawu międzykręgowego widoczna jest struktura o sygnale sugerującym zawartość wysokobiałkowego płynu, bez wzmocnienia po kontraście, o wymiarach 11x7 mm - odpowiadająca w pierwszym rzędzie torbieli synowialnej wpuklającej się do światła grzbietowej części kanału. Wskazana kontrona MRI aparatem wysokopolowym.

bardzo dziękuję za pomoc i wskazanie do jakiego lekarza powinnam się udać, neurologa mam umówionego dopiero za 2 tygodnie.

Dorota 2012-07-20, 15:04