Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Konieczność operacji przy licznych przepuklinach piersiowo-lędźwiowych

Konieczność operacji przy licznych przepuklinach piersiowo-lędźwiowych

Centralno-paramedialna,prawostronna pkm L4-L5.Do kanału kręgowego oraz jego prawego bocznego zachyłka wpukla się fragment krążkao wym. 7/16/12mm.{AP *T*H} Bezwzględna stenoza kanału kręgowego na tym poziomie w wymiarze AP do 11mm. Centralna pkm. Th11-Th12 na szerokiej podstawie z pęknieciem pierścienia włóknistego , powodująca ucisk worka oponowego i zmniejszenie rezerwy płynowej rdzenia kręgowego . Wymiar AP kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 12mm.
Bulging krążka międzykręgowego L5- S1 z modelowaniem worka oponowego bez cech stenozy kanału kręgowego.
Dotrzonowe przepukliny krążków międzykręgowych Th10-Th11, Th11-Th12 i Th12-L1, powodujące powstanie guzków Schmorla.
Stożek rdzenia bez zmian.

rezonans miałam robiony rok temu , po ostrym ataku rwy kuszowej , po roku dostałam się do specjalisty neochirurga , który wskazałna operację.
mam pytanie czy raczej powinnam poddacsie operacji , czy taka przepuklina może się sama jakoś wciągnąć, zmniejszyć , czy z upływem czasu może być tylko gorzej , . czy lepiej się poddać operacji wczesniej zanim zanikną mięśnie , np. opadanie stopy , nie mam takich objawów , lecz myślę że jak bym je już miała to by było za późno na to aby liczyć,że po opreacji , nastąpi pełny powrót do zdrowia . prosze o odp. Jola

Jola 2011-03-28, 10:04

Tak, zmiany są liczne, a bezwzględna stenoza kanału kręgowego jest wskazaniem do operacji. Zmiany same nie ustąpią, objawy nie znikną. Nie będzie lepiej. A dolegliwości i zmiany będą postępować.

neuron 2011-03-28, 21:38

Dziękuję bardzo za odpowiedż . jestem już zdecydowana na operację .

Jola 2011-03-29, 11:10