Opis badania- wykonano w sekwencjach: T1 TSE,T2 TSE, T2 TRIM FS.
Brak zdjęć rtg
Podejrzenie spondylolizy w obrębie okolicy międzywyrostkowej łuku kręgu L5, nie uwidoczniono cech sponylolistezy L5/S1. Proponuję wykonanie zdjęć rtg skośnych celowanych na L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych L5/S1. Asymetria łuku L5. Ogniska obrzękowe w obrębie łuku L5 i wokół stawu m-k :5/S1 po stronie prawej.
W obrębie blaszek granicznych trzonów kręgów Th12-L3 widoczne drobne guzki Schmorla, niewielkie wyostrzenia kostne na przednich krawędziach trzonów-zmiany zejściowe po przebytej choroby Scheuermanna I niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze. Poza tym sygnał I wysokość trzonów w normie.
Tarcza międzykręgowe o prawidłowym sygnale.
Tarcza międzykręgowa L1/L2 bez uwypukleń
Niewielkie centralne I boczne uwypuklenia tarcz międzykręgowych na poziomach L2/L3/L4/L5 na ok.3mm do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, możliwy niewielki ucisk korzeni nerwowych w prawej otworze m-k L4/L5, poza tym bez cech ucisk struktur nerwowych.
Na poziomie L5/S1 niewielkie uwypuklenie do prawego otworu m-k, możliwy niewieki ucisk korzeni nerwowych w jego obrębie.
Szerokość kanału kręgowego w granicach normy, ok.16-18 mm w wymiarze a-p.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego położonych na poziomie Rh11-12, w zakresie objętym badaniem jego sygnał jest prawidłowy.
Mateusz 2014-10-12, 02:07