Forum neurologiczne » Padaczka (epilepsja) » Fale wolne w okol. tylnych i nadwrażliwość na HW w EEG u dziecka

Fale wolne w okol. tylnych i nadwrażliwość na HW w EEG u dziecka

Witam serdecznie.5 letni syn miał 2 razy drgawki gorączkowe.1 raz proste -10 minut,2 złożone-60 minut.Miał wykonane eeg i to wynik:
Badanie wykonane w czuwaniu,zróżnicowane przestrzennie,zmodyfikowane artefaktami ruchowymi i mięśniowymi oraz czynnością szybką.Czynność podstawowa: rytm alfa8c/s (z udziałem fal theta) o ampl. do 100 uV w okol.ciemieniowo-potylicznych oraz niskonapięciowy rytm beta/z udziałem fal alfa i theta)w okol.przednich.
RZ obezna,wyrażona
FS bez istotnego wpływu na zapis
HW nasila ilość,czas trwania i ampl.fal wolnych w okol.centralno-tylnoskroniowo-potylicznych,okresowo uogólniających się/napadowo/i uogólnionych.

Zapis w czuwaniu-w granicach szerokiej normy dla wieku/fale wolne w okol.tylnych,nadwrażliwość na HW/,bez zmian napadowych.Badanie EEG nieprawidłowe.Zapis wymaga kontroli za 12 m-cy.

Czy ktoś mógłby mi napisać co oznacza taki wynik??Czy to padaczka czy coś innego??Z góry dziękuję za odpowiedź.

Mama_synusia 2011-07-21, 09:15

Ze względu na opisane 2 epizody, mogą to być objawy padaczki. Badanie należy powtórzyć w wyznaczonym okresie, czyli za 12 miesięcy. Samym wynikiem eeg nie można się sugerować, neurolog musi rozważyć włączenie leczenia. Pierwszy napad drgawek związany był z gorączką, w przypadku drugich wychodzi podejrzenie padaczki.

neuron 2011-07-23, 11:22