Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Dyskopatia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Od kilku lat cierpię na bóle pleców. Kilka razy już leżałam jak kłoda i nie mogłam ruszyć kończynami, zwłaszcza dolnymi a ból był taki, że nie jestem w stanie go opisać. schemat postępowania był zawsze taki sam: zastrzyki przeciw bólowe i przeciw zapalne a następnie rehabilitacja. w czerwcu tego roku skierowano mnie na TK kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowego. Czy moglibyście państwo na podstawie wyniku powiedzieć coś więcej o moim schorzeniu, gdyż lekarze nie są zbyt rozmowni.
wynik
na poziomie L4-L5 widoczne pośrodkowoprawoboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging disc z towarzyszącą prawostronną dokanałową przepukliną tego krążka. zmiany te wewnątrz kanału uciskają worek oponowy a uwypuklony krążek uciska również prawy nerw na odcinku zewnątrzotworowym.
Przestrzeń na poziome L5-S1 w znacznym stopniu zwężona. Na tym poziomie widoczne jest niewielkie pośrodkowodwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging uciskające worek oponowy oraz oba nerwy w odcinku otworowym. Otwory międzykręgowe obustronnie na tym poziomie zwężone. Umiarkowane zmiany zwyrodnieniowo - wytwórcze krawędzi trzonów na tym poziomie. Dyskretna lewowypukła skolioza ze spłyceniem lordozy lędźwiowej.
Dodam może jeszcze, że od jakiegoś czasu bólowi towarzyszą także mrowienie w kończynach oraz zawroty głowy. Aktualne zalecono mi kolejną rehabilitację.

Ewa 2011-11-09, 09:08

Pani Ewo, zmiany są dość zaawansowane. Opisano ucisk na worek oponowy ale także na korzenie nerwowe co odpowiada za mrowienie i ból. Powinna Pani skonsultować się z neurochirurgiem, który zadecyduje o operacji. Sama rehabilitacja jest tylko odroczeniem operacji, w tej sytuacji.

neuron 2011-11-10, 18:33

Jestem po konsultacja neurochirurgicznej...tylko leczenie operacyjne może przynieść ulgę-powiedział doktor

Ewa 2011-11-18, 08:12