Dyskopatia

Witam

Ja również mam pytanie o kręgosłup. Dwa lata temu przeszłam operację. W badaniu rezonansem magnetycznym ustalono: L4/L5 niewielki bulging krążka m-k modelujący worek oponowy bez stłoczenia nici końcowych, spłycajacy zachyłki boczne i otwory m-k, bez ucisku na nerwy rdzeniowe. Uszkodzenie tylnej części pierścienia włóknistego krążka m-k. L5/S1 ekstruzja podwięzadłowa tylnmo-lewoboczna (o wym 15x18 mm) materiał krążka uciska przednio-lewoboczną powierzchnię worka oponowego, wypełnia lewy zachyłek boczny z uciskiem nerwu S1. Poza tym krążek jest uwypuklony bocznie z przewagą po stronie prawej wraz zniewielkimi osteofitami trzonów spłyca otwory m-k z przyleganiem do prawego nerwu L5. Pęknięcie tylnej części pierścienia włóknistego krążka m-k, poza tym krążek o obniżonej wysokości. Drobne torbiele o wym. 4-5 mm w kanale krzyżowym. W tkankach miękkich na wysokości trzonów L1-L3 widoczne cechy obrzęku przy zgodnych danych klinicznych o charakterze pourazowym. Przepuklina tylno-lewoboczna uciskająca lewy nerw S1. Przeprowadzono operację - sequestrectomia spati L5/S1 ad sin. Po operacji cały czas czułam ból lewej nogi i odrętwienie nasilające się przy dłuższym siedzeniu. Po miesiącu od operacji wróciłam do pracy bez rehabilitacji i informacji, jak powinnam funkcjonować. No i niestety ból pogłębiał się, do tego dochodziły potworne skurcze w lewej nodze w nocy przy pozycji snu na plecach, kiedy leżę na lewym boku i rozluźniam nogę cały czas drga mi mięsień w łydce, w związku z tym zażywam magnez, który podobno ma pomóc ale nie pomaga. Nie mam też czucia w części bocznej łydki lewej oraz w małym palcu lewej stopy. Dochodzi teraz ból na poziomie pasa od lewej do prawej strony, promieniujący jakby skurcz mięśni lub ból podobny do bólu nerek. Ponadto, kiedy siedzę nie mogę pochylić do końca głowy dotykając podbródkiem korpusu, gdyż mam uczucie jakby pod kolanem pękała mi nić, aż chce mi się zgiąć tą nogę w kolanie. Tak samo czuję jak zbyt długo postoję. Wykonano mi ponownie rezonans, w którym napisano:dehydratacja krążków m-k na wysokości L4/L5 i L5/S1. na poziomie L3/L4 dyskretne uwypuklenie krążka m-k, wielkości 2 mm skierowane w stronę lewą bez ucisku na struktury nerwowe. Na wysokości L4/L5 niewielka tylna z lewostronną lateralizacją wypuklina krążka m-k wielkości 3 mm, ze spłyceniem zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej, bez ucisku na struktury nerwowe. Na poziomie L5/S1 stan po przebytej discetomii drogą lewostronnej fenestracji. Od wykoannej fenestracji w kierunku zachyłka bocznego kanału kręgowego po stronie lewej ciagnie się szeroka blizna łącznotkankowa, dochodząca do szerokosci 5 mm, obejmująca okręznie ner rdzeniowy, pociagajaca nerw do tyłu. Obecne również niewielkie uwypuklenie krążka m-k, skierowane bardziej w stronę prawą, wpukla się w obręb kanału kręgowego na głębokość 4 mm, powoduje spłycenie zachyłków bocznych kanału kręgowego z większym nasileniem po prawej stronie. Zmiany zwyrodnieniowe typu tłuszczowego blaszek granicznych trzonów L5,S1. Po konsultacji neurochirurg orzekł, iż nie widzi on podstaw do operacji, mam szukać innego wyjścia. Ale nikt nie umie mi pomóc a ja niepoprzerywanie od 9 m-cy na lekach przeciwbólowych bo niestety ale prace mam siedząca, a siedzenie powyżej 20 min. skutkuje drętwieniem nogi i bólem. Błagam o pomoc bo czasami mam ochotę zażyć wszystkie te leki, żeby skończyły się wszelkie bóle. Może tak ma być i mam nauczyć się żyć z bólem?

Judyta 2014-03-25, 13:25

Skąd jesteś? probowałaś rehbilitacji?

KKS 2014-03-26, 23:00

Południowa Polska, niestety bez rehabilitacji bo jakoś nikt jej mi nie zlecił :). Nie wiem, czy powinnam im (lekarzom) to zasugerować?

Judyta 2014-03-31, 11:10

Moim zdaniem powinnaś udać się do swojego lekarza rodzinnego i porozmawiać z nim na temat możliwej rehabilitacji, skoro nawet leki przeciwbólowe Ci nie pomagają. Niekiedy rehabilitacja bywa zbawienna dla nawet najgorszych problemów z kręgosłupem - inna sprawa, że każdy pacjent jest inny i jednemu np. masaż może pomóc, a innemu pogorszyć ogólny stan. Zapytać jednak nie zaszkodzi ;)

alma3211 2014-04-05, 17:52