Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dyskopatia odcinka lędźwiowo-krzyżowego a ryzyko niedowładu

Dyskopatia odcinka lędźwiowo-krzyżowego a ryzyko niedowładu

Witam wszystkich
Od 1,5 roku odczuwam lekki ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, dodatkowy objaw to ból łydek w obu nogach, co skończyło się niedowładem stóp. Obecnie nie jestem w stanie unieść się na palcach stóp i chodzenie sprawia mi dużą trudność. Nie mogę wogóle unieść stóp w czasie chodzenia.
Udałem się do neurochirurga a ten zlecił mi badanie MR kręgosłupa, a oto jego wyniki:
Badanie MR kręgosłupa ledźwiowego:
Na poziomie L3-L4 tylna szerokopodstawna przepuklina krążka międzykręgowego, redukując szerokość obu zachyłków bocznych, na poziomie prawego zachyłka bocznego łącznie z wytwórczyr zmianami zwyrodnieniowymi w stawie międzywyrostkowym - przemieszcza i uciska prawy korzE L3.
Przerośnięte ww żółte na tym poziomie - powodują redukcję szerokości kanału kręgowego.
Na poziomie L4-LS tylna szerokouszypułowana przepuklina krążka międzykręgowego z cechar lateralizacji prawobocznej, redukuje szerokość prawego zachyłka bocznego - przemieszcza i ucis~ prawy korzeń L4.
Na poziomie LS-Sl obniżenie wysokości krążka międzykręgowego, tendencja do wysuwania s krążka międzykręgowego ku tyłowi,
Po za tym krążki międzykręgowe badanego odcinka kręgosłupa o zachowanej wysokości, bez cec przemieszczeń.
Stożek końcowy bez zmian patologicznych
Na poziomie L3-14 redukcja wymiaru ap kanału kręgowego, poza tym kanał kręgowy prawidłowI szerokości
Otwory międzykręgowego wolne
Stożek końcowy bez zmian patologicznych Wysokość trzonów zachowana prawidłowo
Spłycenie fizjologicznej lorodzy lędźwiowej ( badanie w pozycji leżącej).

Na podstawie tych wyników neurochirurg zalecił mi natychmiastową operację. Stwierdził, że mogę stracić możliwość poruszania się.
Bardzo się tym zestresowałem. Niech mi ktos odpowie, czy te objawy mogą przynieść tak nieodwracalne skutki i czy operacja to jedyne wyjście aby zminimalizować skutki niedowładu kończyn !!
Proszę o szybkie wypowiedzi i porady bo muszę szybko podjąć decyzję o zgodzie na zabieg operacyjny !!!!
Pozdrawiam i proszę o pomoc !!!

Krzysztof 2012-08-07, 19:46

Tak naprawdę decyzję musi podjąć Pan sam. Nikt nie zrobi tego za Pana. Operacja może poprawić Pana sprawność, jednak zmiany są wielopoziomowe, także dolegliwości mogą się utrzymywać.

neuron 2012-08-08, 12:51

Nie jestem neurochirurgiem ale od nich na odpowiedz poczekasz dłuuuugo... Energoterapeuta - spróbuj, a na operacje zapisz sie bo i tak dlugo sie czeka a Ty już masz niedowłady. Ja czekać mam 11 miesięcy na operację. Na szczęście nie mam jeszcze niedowładów i próbuje przesunąć operację jak najdalej rehebilitacjami, ćwiczeniami i zabiegami u energoterapeuty... Dopiero zaczęłam, ale kto wie jakie będą efekty. Rehabilitacja nic nie dała. Operacja to ostateczność, ale gdybym ja miala niedowład nie zastanawiałabym sie nawet minuty. Nie mam niedowladu a na operację się zapisałam bo kto wie co będzie za rok a termin zawsze można przesunąć...

Zapisz się co Ci szkodzi? 2012-08-11, 23:43