Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dyskopatia L4-L5, L5-S1

Dyskopatia L4-L5, L5-S1

Witam wszystkich
Od 18 roku życia cierpię na dolegliwości związane z kregosłupem. Obecnie mam 27 lat i w zasadzie od 3 lat mój stan jest taki sam: okazjonalne bóle i dyskomfort w odcinku lędzwiowym. W takich sytuacjach radzę sobie poprzez przełożenie nogi za nogę w pozycji leżącej (następuje niewielkie chrupnięcie) i ew. maściami przeciwbólowymi.
Na opisie TK z 2004 roku napisano:

centralne wypadniecie jadra miazdzystego tarczy miedzykregowej L5-S1 z uciskiem na worek oponowy. Szerekopodstawne uwypuklenie krążka m-k z uciskiem na worek oponowy na poziomie L4-L5

Od tamtego momentu nie wykonywałem badań RTG kręgosłupa.
Ostatnio pojawiły się dodatkowe objawy - ból w odcinku piersiowym oraz ból w odcinku lędzwiowym o niewielkim nasileniu ale nie występujący do tej pory. Boję się, że po tylu latach stan mojego kręgosłupa się pogorszył i za parę lat będę miał poważne problemy z poruszaniem się.

Mam skierowanie do neurologa, ale chciałbym poznać Waszą opinię. Rozważam możliwość leczenia chirurgicznego.

Rafał 2012-05-08, 14:11

Warto wykonać MR odcinka L-S, pomyśleć o rehabilitacji, a w razie ucisku struktur nerwowych opisywanych w MR rozważyć konsultację neurochirurgiczną pod kątem leczenia operacyjnego.

neuron 2012-05-08, 18:50

Dziękuję za odpowiedź!

Rehabilitację przechodziłem parę lat temu (to był miesiąc ćwiczeń pod kątem instruktora a następnie ćwiczenia wykonywałem już sam w domu). Przyniosło to ulgę na prawie rok i wtedy zapomniałem o chorobie i ćwiczeniach.
Obecnie regularnie ćwiczę od października 2011 + praktycznie co tydzień masażysta. Zastanawiałem się nad metodą McKenziego. W ksiażce opisano kilka drastycznych wg. mnie ćwiczeń i nie wiem czy warto próbować i czy nie pogorszy to mojego stanu.

Rafał 2012-05-08, 21:53

Takie zmiany najlepiej rehabilitować pod okiem rehabilitanta, samemu można zrobić sobie więcej krzywdy.

neuron 2012-05-09, 21:54

Witam serdecznie od dłuższego czasu mam kłopoty z kręgosłupem boli mnie cały kręgosłup drętwieją ręce i nogi czasem zdarza się ze upadam zrobiłam badanie MR i oto wynik ;Na zdjęciach pilotowych do badania widoczne niewielkie skrzywienie boczne kręgosłupa lędzwiowo-piersiowego wypukłością skierowane w stronę prawą. Trzony kręgów bez patologicznych sygnałów. Tarcze miedzy kręgowe L4-L5,L5-S1o obniżonym sygnale w sekwencji SE T2 ,także o obniżonej wysokości ,jak w przypadku zmiany degeneracyjnych.pozostałe tarcze bez patologicznych sygnałów. Na poziomie L4-L5widoczne centralno -lewoboczna wypuklina tylna zwężająca nieco wymiar strzałkowy kanału korzeniowego -wotrek na tym poziomie centralnie i po stronie lewej uciśnięty . Na poziomie L5-S1 widoczna centralna ,szerokopodstawna wypuklina tylna ,nieznacznie uciskająca worek oponowy i zwężająca oba zachyłki boczne z przewagą po stronie lewej .kanał kręgowy w pozostałym odcinku lędzwiowym prawidłowej szerokości w wymiarze strzałkowym.Dyskopatia L4-L5,L5-S1...... a to moje badanie tomografi odcinka szyjnego; To mój opis tk - na wysokości c5/c6 widoczne tylne uwypuklenie krążka mk z niewielkim uciskiem na worek oponowy ,bez ucisku na korzeń nn. rdzeniowych. Na wysokości c6/c7 widoczne uwypuklenie krążka mk z uciskiem na worek oponowy bez ucisku na korzeń nn. rdzeniowy .Na krawędziach trzonów kręgów szyjnych oraz w stawach między kręgowych na poziomie c3-c7 widoczne niewielkie zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze. Zwężenie przestrzeni międzykręgowych c3-c4,c4-c5 i c5-c6.Wyrównanie fizjologicznej lordozy w odcinku szyjnym. Kanał kręgowy w badanym odcinku nie zmienny......Jeśli ktoś może coś na ten temat napisać prosiłam bym bo mój lekarz mówi wymijająco .....Bardzo dziękuję

Iwona 2013-04-25, 15:15