Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dyskopatia centralna kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Dyskopatia centralna kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Witam.
Mam wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Badanie przeprowadzono na aparacie GE Signa 1,5T. Wykonano sekwencje FSE i FRFSE, ukazując obrazy T1 i T2- zależne w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Badanie w zakresie od Th10 do kości krzyżowej.

Spłycona fizjologiczna lordoza odcinka lędźwiowego. Przestrzenie Th10 do Th4 niezmienione.

L4/L5
Bez cech protruzji krążka m-kręgowego. Nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kregowych.
L5/S1
Dehydratacja, nieznacznie obniżona wysokość i centralna przepuklina krążka m-kręgowego, z impresją korzeni rdzeniowych i worka oponowego, ze zmniejszeniem wymiaru strzałkowego kanału kręgowego do 12 mm (stenoza względna). Nieznaczne zmiany zwyrodnieniowe stawów m-kręgowych.

Otwory m-kręgowe niezwężone. Wysokości trzonów zachowane. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione.

Mam 29 lat. Neurochirurg zalecił prywatną rehabilitację metodą Ackermanna. Powiedział, że zwykła rehabilitacja nic nie da bo działa czysto objawowo - tu podzielam jego zdanie. Chodziłam na rehabilitację 2 miesiące. Nie bolało max 2 godziny. Nie chcę brać leków. W końcu one też dzialają tylko objawowo. Nie zlikwidują mi przepukliny a tylko uśmierzą ból i uśpią przez to mój organizm a do tego za pewne spowodują inne zmiany w moim organizmie jak np. w żołądku i innych wnętrznościach. Poza tym wystarczy że tydzień nie biorę lekow niesteroidowych przeciwzapalnych i przeciwbolowych i bol oraz ograniczenia w życiu codziennym wracają. Co mam robić? Nie chcę faszerować się prochami i nie chcę leczenia ktore likwiduje tylko objawy bo to dziala na krotką metę. Chcę usunąć przyczynę bolu i ograniczeń ruchowych. Czy tylko operacyjnie mogę to zrobić? Czy w ogóle powinnam myśleć o operacji? Czy jest ona konieczna? Nie stać mnie na prywatne leczenie czy rehabilitację i nie wierzę, że ktoś po kursie rehabilitacji metodą Ackermanna jest w stanie to wyleczyć? Czy ta metoda jest skuteczna? Czy również działa tylko objawowo? Proszę o szybką odpowiedź. Ten ból mnie wykańcza...

Wymęczona bólem 2012-06-22, 11:59