Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dwuboczna wypuklina kręgosłupa lędźwiowego

Dwuboczna wypuklina kręgosłupa lędźwiowego

Proszę uprzejmie o bliższe opisanie badania TK kręgosłupa lędźwiowego i podanie jaki tryb życia powinnam prowadzić i czy i jaka rehabilitacja może okazać się bardzo pomocna?
Czego powinnam unikać?
W badaniu uwidoczniono:
Dwuboczna wypuklina k-m L3-L4, L4-L5 L5-S1 z cechami modelowania worka oponowego i przewężenia zachyłków bocznych głównie na poziomie L3-L4. Obecność pęcherzyków gazu na poziomie k-m sugeruje podciśnienie w przestrzeni m-k i rozfragmentowanie j. miażdżystego.

Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych.

Cz. kostne radiologicznie bez uchwytnych zmian urazowych.

Poza tym radiologicznie w wykonanym zakresie badania bz.

Irena 2011-12-12, 12:20

Powinna Pani skonsultować się z neurologiem osobiście, rozważyć rehabilitację, w zależności od występujących objawów. Ma Pani wielopoziomową dyskopatię z modelowaniem struktur nerwowych. Należy unikać przede wszystkim dźwigania, nadwyrężania kręgosłupa.

neuron 2011-12-18, 17:06

Dziękuję za odpowiedź. Wizytę u neurologa mam dopiero pod koniec stycznia i wtedy będę mogła pokazać wynik TK. Skontaktowałam się z Poradnią Rehabilitacyjną gdzie przeprowadzono wywiad. Podczas wywiadu i zalecanych ćwiczeń ból zaczął powracać z nogi do pośladka i do kręgosłupa. Zaproponowano mi stosowanie ćwiczeń - przeprosty metodą McKenziego, w pozycji leżącej na brzuchu oraz w pozycji stojącej kilka razy dziennie i w razie wystąpienia bólu.
Ćwiczę od kilku dni i czuję się lepiej, nie mam bólu promieniującego do nogi,a i w pośladku ból pojawia się rzadko. Zalecono mi parę czynności jakie powinnam stosować, aby nie nadwerężać kręgosłup. Staram się unikać dźwigania oraz nagłych zwrotów w bok, a jeśli muszę już coś podnieść to stosuję zginanie nóg , a nie kręgosłupa.

Irena 2011-12-27, 22:02

Tak, właśnie takich odruchów należy się uczyć, aby taki nawyk wyrobić. Należy dokonczyć rehabilitację.

neuron 2012-01-04, 22:24