Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Diagnostyka ucisku na splot barkowy

Diagnostyka ucisku na splot barkowy

Witam. Mam 42 lata.Prowadzimy z mężem gospodarstwo rolne.Od ok.2 lat mam problem z prawą ręką, barkiem, łopatką. Polega to na tym, że boli mnie szyja, ucho, głowa, drętwieje skóra z tyłu głowy, ręka od spodu cała boli aż do 4 i 5 palca. Wymienione palce drętwieją mi szczególnie nocą. Bywa że to drętwienie obudzi mnie nawet 4-5 razy w ciagu nocy. Ból odczuwam także w łopatce, szczególnie od strony kręgosłupa. Bywa, ze nie mogę przekręcić głowy w lewo,a także podnieść prawej ręki. Zdarza się że wypadają mi przedmioty i ciężko mi wykonywać precyzyjne czynności np. odwijanie cukierka, wybieranie drobnych z portfela. Byłam u neurologa i miałam MRI kręgosłupa szyjnego. W opisie było tylko obniżenie sygnału z krążków C2-C6.Neurolog dopatrzył się niewielkiej portuzji C5-C6 i zlecił powtórzyć badanie, bo to które mam jest zrobione na kliszy i bardzo niewyrażne( stary sprzęt podobno). W trakcie badania neurolog stwierdził też brak odruchów w podeszwie i stawie skokowym prawej nogi.Zalecono też konsultację ortopedyczną. Ortopeda podejrzewa zespół górnego otworu klatki piersiowej z uciskiem na splot barkowy. Byłam u torakochirurga, zrobiono badanie przepływu naczyń i wszystko jest w normie, więc do usunięcia I żebra się nie kwalifikuję. Podobno może być ucisk na splot barkowy. Proszę o poradę , jakie badania trzeba by zrobic żeby to sprawdzić. Ja już powoli nie mam siły na to wszystko. Dwa lata biegania po lekarzach i dalej nie wiem co mi jest. Proszę o opinię. Pozdrawiam

kongo 2011-02-23, 22:46

Tak, opis przez Panią przedstawiony może sugerować uszkodzenie splotu barkowego. Diagnostyka nie jest łatwa. Należy wykonać MR, badania EMG. Rozumiem, że dolegliwości są uciążliwe, ale jak widać w Pani przypadku nie łatwo uchwycić przyczynę. Na początek najlepiej powtórzyć MR kręgosłupa szyjnego, prawdopodobnie dyskopatia jest przyczyną Pani dolegliwości.

neuron 2011-02-23, 23:13

Powtórzyłam MRI kręgosłupa c. Oto wynik: Zniesienie fizjologicznej lordozy z tendencją do kyfozy na poziomie c3-c6.Wysokość krążków mk w normie, na poziomie c3-c6 możliwość początkowego ich odwodnienia. Wysokość i sygnał trzonów w normie. Na poziomie c5-c6 nieco węższy lewy otwór mk. W badaniu bez cech stenozy kanału kręgowego. W widocznym zakresie na poziomie th1-th2 niewielka centralna protruzja krążka mk, bez cech stenozy.
Zmian śródrdzeniowych nie stwierdzam.
Czy te zmiany mogą powodować takie dolegliwości?Dodam tylko że od miesiąca mam dziwne przygięcia dłoni do wewnątrz, takie przykurcze, które bardzo bolą i są takie dni że nawet woda z prysznica polana na ramiona powoduje ból. Na dłuższą metę to jest nie do zniesienia. Proszę o radę co z tym zrobić.Czy należy jeszcze wykonać jakieś badania splotu barkowego? Przepraszam ale umieściłam swój post również w dziale choroby kręgosłupa, myślałam, że ten wątek został już usunięty. Dziękuję.

Kongo 2011-06-18, 15:16