Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dehydratacja krążków międzykręgowych L1-L2 i L2-L3

Dehydratacja krążków międzykręgowych L1-L2 i L2-L3

Mam 58 lat, dzisiaj odebrałam wynik badania MR mojego kręgosłupa L-S. Do wizyty u lekarza jeszcze dużo czasu, dlatego bardzo proszę o objaśnienie wyniku badania oraz czy grozi mi operacja?
Dehydratacja krążków międzykręgowych L1/L2 i L2/L3.
Tylna wypuklina krążka L1/L2 modeluje nieco worek oponowy.
Tylno-lewoboczne wypukliny krążków L2/L3 i L3/L4 modelują worek oponowy i zwężają nieco lewe otwory międzykręgowe, z modelowaniem lewego nerwu L3 w otworze L3/L4.
Tylno-prawostronna drobna przepuklina krążka L4/L5 zwęża prawy otwór międzykręgowy, bez zmian uciskowych w jego obrębie.
Tylna wypuklina krążka L5/S1 przylega do korzeni nerwowych S1, bez ich ucisku.
Zwyrodnieniowe wyciągnięcia kostne na krawędziach trzonów kręgowych. Pogrubienie wiązadeł żółtych w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego.
Kanał kręgowy na poziomie L4/L5 węższy - jego wymiar strzałkowy wynosi ok. 8mm.
Nie stwierdzono zmian w obrębie worka oponowego. Stożek końcowy rdzenia kręgowego o obrazie prawidłowym.
Badanie wykonano w sekwencjach FSE (sag T1) i frFSE (sagT2, axT2).
Dziękuję za odpowiedź.

Elżbieta 2012-03-08, 17:34

Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne, ale bez ucisku rdzenia kręgowego czy korzeni nerwowych. Najpewniej wskazana będzie rehabilitacja. Jednak niezbędne jest zweryfikowanie powyższego opisu, obrazu badania z objawami klinicznymi. Wówczas ostateczna decyzja o sposobie leczenia.

neuron 2012-03-10, 17:47

Mam 18 lat i od 2 lat zmagam się z bólem kręgosłupa. Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu wyników badania MR. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie L3-4 . Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie L3-4 - dehydratacja.
Zmiany zwyrodnieniowe na sąsiadujących ze sobą krawędziach trzonów kręgów. Guzki Schmorla krawędzi trzonów .
Na poziomie th 11-12-L1 widoczne niewielkie obwodowe, tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego. Ucisk worka oponowego. Zwężenie otworów międzykręgowych obustronne. Na poziomie L4-5 widoczne jest wyraźne obwodowe, tylnie uwypuklenie krążka międzykręgowego. Ucisk worka oponowego zwężenie otworów międzykręgowy- Ucisk n.korzeniowych lewych- delikatny. Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka i nici ogona.
Z góry dziękuję za pomoc pozdrwaiam Maja

Maja 2013-11-19, 17:13