Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dehydratacja krążków międzykręgowych i przepukliny tylne centralne kręgosłupa lędźwiowego

Dehydratacja krążków międzykręgowych i przepukliny tylne centralne kręgosłupa lędźwiowego

Witam.
Jakiś czas temu dolegał mi silny ból pleców.Zostałam skierowana na rezonans magnetyczny.Jednak nie do końca rozumiem wynik i bardzo bym prosiła o objaśnienie mi treści wyniku.

Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonano w sekwencjach FRFSE,FSE, w obrazach T1,T2-zaleznych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Dehydratacja krążków międzykręgowych L3-L4 i L5-S1, z obniżeniem wysokości krążka międzykręgowego L5-S1.
Na poziomach L-3L4, L4-L5 i L5-S1 przepukliny tylne centralne pośrodkowo uciskają przednią ścianę worka oponowego oraz obustronnie redukują zachyłki boczne, z uciskiem przebiegających w nich korzeni nerwowych.Na pozostałych poziomach zmian nie stwierdza się.Stożek rdzeniowy bez zmian.

Sandra 2011-09-07, 18:08

Są to cechy dyskopatii. Zmienione zwyrodnieniowo krążki międzykręgowe (dyski) uciskają na korzenie nerwowe, stąd Pani dolegliwości. Radzę zgłosić się osobiście do neurochirurga, który rozważy odpowiednie leczenie dla Pani.

neuron 2011-09-09, 00:49

Bardzo dziękuję na informacje.
Byłam u neurologa z tym wynikiem to Pani Doktor powiedziała mi jedynie,że mam nic nie dźwigać i nie robić gwałtownych ruchów.
Nie skierowała mnie to neurochirurga i nawet nie wspomniała,że są jakieś opcje leczenia tego.
P.S.
Mam jeszcze jedno pytanie związane z tym.
Czy taka dyskopatia może powodować problemy związane z noszeniem ciąży?
Wiadomo,że kręgosłup jest wtedy obciążony,czy to może prowadzić to zgorszenia schorzenia kręgosłupa czy coś związane z tym?

Sandra 2011-09-09, 11:17