Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych osteofitoza i przepuklina otworowa

Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych osteofitoza i przepuklina otworowa

Witam,
mam 35 lat. W wyniku wystąpienia silnych objawów rwy barkowej mój neurolog po zapoznaniu się z wynikiem TK odcinka szyjnego kręgosłupa skierował mnie na rezonans magnetyczny. Dziś odebrałam wynik, lecz na wizytę u neurologa muszę jeszcze trochę poczekać.
Poniżej zamieszczam opis badania. Chciałabym dowiedzieć się, czego powinnam oczekiwać od mojego lekarza i jakiego rodzaju leczenie powinnam w tym wypadku podjąć.

* Badanie MR sekwencje FSE, obrazy T1- T2-zal w płaszczyźnie osiowej i strzałkowej wykazało:
- zniesienie lordozy szyjnej z tendencją do kyfozy w odcinku C3-C5
-zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych w odc. szyjnym
- osteofitoza krawędziowa na tylno-bocznych powierzchniach trzonów kręgowych z przewężeniem otworów m-k
- towarzysząca osteofitozie tylno-lewoboczna wypuklina krążka m-k c3/4 ze znaczną modelacją worka oponowego, zwężeniem lewego otworu m-k z modelacją korzenia nerwowego
- współistniejąca z osteofitozą drobna tylno-lewoboczna wypuklina krążka m-k c4/5 z modelacją worka oponowego oraz większa tylno-lewoboczna wypuklina krążka m-k c5/6 z redukcją przedniej rezerwy objętościowej kanału kręgowego, zwężeniem otworów m-k po stronie lewej bardziej c5/6.
-duża tylno-prawoboczna -otworowa przepuklina krążka m-k c6/7 z redukcją przedniej rezerwy objętościowej kanału kręgowego, tendencją do modelacji rdzenia kręgowego, zajęciem prawego zachyłka bocznego i częściowym, znacznym zajęciem prawego otworu m-k najpewniej z uciskiem na korzeń nerwowy.
-rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych;

W nocy drętwieją mi ręce - kciuki i małe palce, za dnia odczuwam mrowienie kciuka i palca wskazującego (prawej dłoni)
od jakiegoś czasu borykam się z szumami i piskami w uszach, kiedy leżę w łóżku słyszę bardzo wyraźne pulsowanie, czy może to mieć związek ze zwyrodnieniem kręgosłupa?
Czasem, kiedy np chcę spojrzeć za siebie odczuwam silny *prąd* idący od szyi do policzka i żuchwy - jest to bardzo nieprzyjemne i dość bolesne ( w moim subiektywnym odczuciu wygląda to tak, jakby nerw zahaczał o jakiś haczyk w szyi)

Na tą chwilę chciałabym dowiedzieć, czy mój kręgosłup jest w bardzo złym stanie, czy nie jest jeszcze tak bardzo z nim źle.

Laura 2013-06-03, 19:07