Forum neurologiczne » Bóle głowy » Czynność bioelektryczna z podwyższonym udziałem czynności wolnej theta

Czynność bioelektryczna z podwyższonym udziałem czynności wolnej theta

Staram sie o uzyskanie licencji pilota. Do uzyskania licencji niezbedne jest ( miedzy innymi ) badanie EEG. Po jego zrobieniu wyniki wyszly *niejasne*. W zwiazku z tym Neurolog poprosil mnie o powtorzenie badania z ta roznica ze po 24 godzinnej deprywacji snu. Mowiac szczerze nie mam pojecia dlaczego? Przeciez do badania EEG powinno przystepowac sie wyspanym i najedzonym. Co do mojego pierwszego podejscia do badania bylem niewyspany i nienajedzony( wlasciwie to nic nie jadlem poniewaz w tym samym czasie robilem badanie krwi i musialem byc *na czczo*).
Pare lat temu (ok czterech) mialem problemy z bolami glowy. Byly to nagle bardzo belesne bole. Prawie zawsze towarzyszylo mi przy tym ( przy bolach) lzawienie i zaczerwienienie oczu. Ale to bylo jak wspomnialem cztery lata temu. Na dzien dzisiejszy rownierz miewam bole ale nie sa tak bolesne i tak czeste jak wczeniej.
Nie wiem czy jest to istotne ale przez ostatnie dwa lata doswiadczalem dosc szybkiego i meczacego trybu zycia- Praca<-> jeden kurs<-> drugi kurs<->dom ( od czsu do czsu wpleciona imprezka ) i tak dookola wojtek.
Sypialem srednio( moze) 6-7 godzin dziennie. Z racji wykonywanego zawodu czesto zdarzalo mi sie zmieniac godziny pracy - z dziennych na nocne( kompletnie poprzestawiany zegar biologiczny).

To co chcialbym sie dowiedziec to to czy ponizej zamieszczony opis badania EEG jest opisem wskazujacym na objawy poadaczki czy raczej migreny.
Chcialbym rowniez dopowiedziec ze nigdy nie zdarzylo mi sie stracic przytomnosci ani nie miewam zawrotow glowy.

Opis oraz orzeczenie badania EEG po 24 godzinnej deprywacji snu.

Opis badania:
Czynnosc podstawowa: miernie regularny rytm alfa o czestotliwosci 10,3 Hz i amplitudzie do 47uV, czynnosc szybka beta w okoliczach przednich. W okolicach skroniowych grupy fal alfa o ostrych wierzcholkach przemieszczane z rozsianymi srednio licznymi falami theta 7-7,6 Hz.Na tym tle rejestrujemy w okolicach skroniowo ciemieniowo potylicznych z przewaga strony prawej tendencje do napadowosci grupek fal theta 6-7Hz wyzej napieciowych.Fotostmulacja prowokuje wzrost ilosci rozsianych fal theta- natomiast w mniejszym stopniu nasila tendencje do napadowosci.
Tendencje do napadowosci obecne sa w zapisie spoczynkowym zarowno poczatkowym jak i pomiedzy stymulacjami i po nich. Reakcja zatrzymania obecna.

Orzeczenie:
Zapis nieprawidlowy. Czynnosc bioelektryczna z podwyzszonym udzialem czynnosci wolnej theta. Niewielkiego stopnia zmiany uogolnione- ze zmianami o niewielkim charakterze napadowym(tendencje) w okolicach skroniowo ciemieniowo potylicznych po stronie prawej nasilajacym sie w czasie FS- silnej- do poziomu zmian napadowych i slabej w HW.

Marek 2010-04-20, 19:01

Zapis EEG nie jest zapisem napadowym. Wcześniejsze bóle głowy to zapewne tzw. klasterowe bóle głowy, które w słabszej formie mogą występować teraz. Warto powtórzyć badanie EEG, jednak wywiad i zapis raczej przemawiają za bólami klasterowymi.

Tomoo 2010-04-24, 20:25