Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ciągłe drętwienie stóp przy protruzjach jąder miażdżystych kręgów lędźwiowych

Ciągłe drętwienie stóp przy protruzjach jąder miażdżystych kręgów lędźwiowych

Witam.
Mój problem to drętwienie stóp, 24h, non-stop.
Mężczyzna, 29 lat.
Oto wynik rezonansu kręgosłupa, proszę o interpretację gdyż do wizyty u neurologa jeszcze sporo czas.
Z góry pięknie dziękuje.

Badanie wykonano w sekwencjach FSE T1, frFSE T2 oraz STIR przeglądowe, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 i 4 mm.

Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w granicach normy.
Cechy dehydratacji i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych na poziomach L3-S1.

Na poziomie L4/L5 widoczna nieznaczna, szerokołukowa tylno-pośrodkowa protruzja jądra miażdżystego na głębokość około 2-3 mm - powodująca modelowanie worka oponowego bez cech ucisku na struktury nerwowe.
Na poziomie L5/S1 widoczna niewielka, tylno-prawoboczna protruzja jądra miażdżystego na głębokość około 2-3 mm do otworu m/k i zachylka korzeniowego - powodująca modelowanie struktur nerwowych - możliwa kolizja ułożeniowa z korzeniami rdzeniowymi prawymi S1 i nerwem rdzeniowym L5 w otworze. Dodatkowo otwory m/k zwężone przez zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k.
Stożek rdzenia prawidłowy, widoczny na L1.

Na poziomie L4/ L5 widoczne uwypuklenie tylnego obwodu krążka m/k bulging) na głębokość około 2-3 mm – powodujące modelowanie worka oponowego bez cech ucisku na struktury nerwowe.

Na poziomach L2/ L3 i L4/ L5 widoczne nieduże uwypuklenia tylnych obwodów krążków m/k (bulging) na głębokość około 2 mm - powodujące modelowanie worka oponowego bez cech ucisku na struktury nerwowe.
Na poziomach L4-S1 widoczne nieduże uwypuklenia tylnych obwodów krążków m/k (bulging) na głębokość około 2 mm - powodujące modelowanie worka oponowego bez cech ucisku na struktury nerwowe.

Konrad 2012-08-15, 18:34

Możliwe, że na poziomie L5-S1 występuje kolizja z korzeniami nerwowymi co może powodować drętwienie okolicy stóp. Warto z kliszą/płytą na której znajduje się wynik i opisem udać do neurochirurga. Niech sam jeszcze oceni badania i skoreluje z obrazem klinicznym. Do wykluczenia jeszcze cukrzyca, niedobór witaminy B12, zaburzenia jonowe.

neuron 2012-08-16, 10:47

Dzięki Ci wielkie!
Czy te opisane zmiany to coś poważnego?
Cukier przy standardowych badaniach zawsze w normie. Jak zdiagnozować niedobór B12 i te zaburzenia jonowe?
W kwestii medycyny jestem laikiem więc proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Konrad 2012-08-16, 20:28

Witam.
Po rezonansie kręgosłupa lekarz neurolog zlecił rezonans głowy.
Bardzo proszę o interpretację gdyż do kolejnej wizyty zostało troche czasu...

Wykonano badanie MR mózgowia w sekwencjach Ti flash3D, TSE T2, FLAIR i OWI z mapą ADC - przeglądowe oraz 11 falsh3D oraz TSE Ti po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowej i czołowej, w warstwach o grubości 1,5- 3- 3,5- i 5mm.
Podkorowo w istocie białej lewej wyspy drobna strefa ś r. 3mm, hiperintensywna w obrazach o długim TR, z restrykcją dyfuzji w OWI może odp. ognisku niespecyficznej demielinizacji. Poza tym sygnał istoty białej i szarej nie wykazuje zmian Ciało modzelowate i struktury tylnojamowe nie wykazują zmian. Po dożylnym podaniu paramagnetyku nie uwidoczniono nieprawidłowego wzmocnienia sygnału tkanek mózgowia. Układ komorowy symetryczny, nieprzemieszczony i nieposzerzony. Zbiorniki podstawy i przestrzeń podpajęczynówkowa na sklepistościach półkul mózgowych prawidłowej szerokości..

Konrad 2012-09-01, 14:54