Zniesiona fizjologiczna krzywizna kręgosłupa szyjnego,lordoza.Kanał kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa o zmniejszonym świetle; w najszerszym miejscu tj. na poziomie C2/C3 i C4/C5 wymiar strzałkowy części centralnej wynosi odpowienio, ok.11mm i 12mm w najwęższym , tj. na poziomie C3/C4 wynosi ok.10,0mm. Zmniejszona jest przednia i tylna rezerwa płynowa podpajęczynówkowa. Krążek m-k C4/C5 mniejszy, hypoplastyczny. Pozostałe krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa nieco obniżone i o zmniejszonym uwodnieniu; zmiany bardziej nasilone na C3/C4 i C6/C7. Zaostrzenia zwyrodnieniowe na przednich i tylno bocznych krawędziach trzonów kręgów C3/C4, C5/C6 i C6/C7. Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Sygnał szpiku kostnego prawidłowy.Niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k kręgosłupa szyjnego.
C2/C3 - drobna, tylna centralna wypuklizna krązkam-k w niewielkim stopniu przewęża przednią rezerwę płynową i modeluje worek oponowy; bez cech ucisku struktur nerwowych.
C3/C4-tylna, pośrodkowa protruzja krążka m-k wyraźnie ogranicza przednią rezerwę płynową oraz przemieszcza i uciska worek oponowy. Rdzeń szyjny jest na tym poziomie nieco *spłaszczony*.Dodatkowo na C2/C3 i C3/C4 widoczne jest pogrubienie ww. żółtych , które przewęza tylną rezerwę płynową i modeluje worek oponowy.
C5/C6- tylna ,centralno -lewoboczna protruzja krążka m-k.C6/C7- tylna, pośrodkowa protruzja krązka m-k skierowana nieco bardziej na stronę lewą. Zmiany widoczne na tych poziomach ograniczają przednią rezere płynową i uciskają worek oponowy,bez cech kompresji struktur nerwowych.Rdzeń szyjny o prawidłowym sygnale bez zmian ogniskowych. W badaniu uwidocznioną tylną, centralno-lewoboczną protruzję krązka m-k Th2/Th3.
Michał 2015-09-18, 12:18