Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Centralna tylna przepuklina, modelująca worek oponowy

Centralna tylna przepuklina, modelująca worek oponowy

Badanie MR kręgosłupa piersiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 - zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych

W kręgosłupie piersiowym uwidoczniono:

1. Centralna tylna przepuklina (protruzja) na wys. Th5-Th6 powoduje modelację worka oponowego bez cech ucisku rdzenia kręgowego.

2. Obniżenie sygnału w obrazach T2-zależnych krążków m-k Th3-Th6 przemawia za ich zwyrodnieniem (dehydracja krążków).

3. Zniekształcenie blaszek granicznych trzonów dolnego odc. Th o charakterze guzków Schmorla.


Poza tym :
- Trzony piersiowe bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej
- Wysokość trzonów kręgowych piersiowych prawidłowa
- Rdzeń piersiowy bez nieprawidłowych zmian ogniskowych.



Od 4-5 miesięcy odczuwam bóle w klatce piersiowej szczególnie w okolicy mostka, które ustały częściowo po wizycie u kręgarza-masażysty wykonującego masaż i nastawiającego kręgosłup. Bóle pleców w postaci bólów kręgosłupa szczególnie pod i między łopatkami oraz bólów barków i głowy (czasami żołądka) nasiliły się znacznie. Przepuklina w punkcie 1.jest mała i nieznaczna taką opinię powtórzyło 3 ortopedów oglądając zdjęcia z badania MRI. Natomiast 2 i 3 punkt badania MRI jest niepokojący. Jaką najodpowiedniejszą rehabilitację zastosować? (próbowałem pływanie o odciążeniu żabką w deską pod brzuchem i robiło mi się słabo więc zaprzestałem) Czy potrzebny będzie zabieg operacyjny?

Proszę o opinię

Pozdrawiam

Krzysztof 2010-11-08, 21:58

O takie rzeczy pytaj lekarzy, natomiast generalnie pkty 2 i 3 są dużo bardziej błahe niż 1. Guzki Schmorla ma wiele osób, same z siebie raczej nie dają objawów, dehydratacja to też dopiero pierwsze stadium choroby zwyrodnieniowej.

Paweł 2010-12-15, 00:05