Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Centralna przepuklina na poziomie Th11-Th12 i dystalne poszerzenie kanału kręgowego

Centralna przepuklina na poziomie Th11-Th12 i dystalne poszerzenie kanału kręgowego

Witam- mam 27 lat, miałem silne bóle dolnego odcinka kregoslupa z promieniowaniem do pośladka i nogi -nie mogłem leżec ,siedzieć i chodzić
opis rezonansu:Na poziomie l4-l5 obnizenie intensywnosci z krażka miedzykregowego w obrazach t2 zależnych co przemawia za zmianami degeneratywnymi .Na tym poziomie widoczna jest centralna protruzja krążka miedzykręgowego uciskajaca worek oponowy,bez istotnego ucisku korzenia.Otwory miedzykregowe obustronnie nieco zweżone przez zmiany wytworcze tylno-bocznych krawedzi trzonow z niewielkim uciskiem korzeni. Na poziomachl3-l4,l4-l5 widoczne są niewielkie uwypuklenia krażkow miedzykregowych bez istotnej stenozy kanału kręgowego i bez ucisku elementow nerwowych. Na poziomie th1-th2 stwierdza sie zwężenie przestrzeni miedzykregowej z centralną przepukliną krażka miedzykręgowego uciskajaca powierzchnie worka oponowego i nieznacznie uciskajaca korzen po stronie prawej.

uwaga:
w obrębie stożka rdzeniowego i dystalnej częsci rdzenia piersiowego na dł.45mm pozomy trzonow th1-th2 widoczne jest centralne poszerzenie dystalnego odcinka kanalu kregowego do 3mm wymiarze poprzecznymi 2mm w wymiarze przednio tylnym .Po dozylnym podaniu kontrastu nie stwierdza się w tym obszarze patologicznych wzmocnień.Obraz MR przemawia za dystalnym poszerzeniem kanału centralnego .Zmiana nie ma tpowych cech dla siringomielii. Poza tym intensywnośc sygnału ze stożka rdzeniowego i wlókien ogona konskiego prawidlowa w obrazie MR. mam pytanie czy zmiany nalezy operowac i czy wobec poszerzenia kanału kregowego i podejrzenia siringomielli nie trzeba przeprowadzic dalszej diagnostyki odcinka szyjnego i piersiowego kręgoslupa bo tam najczęsciej ta choroba wystepuje w odcinku szyjnym tez mam dolegliwosci bóle karku i głowy.

Piotr 2013-02-03, 13:35