Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Cechy słabo nasilonej waskulopatii prążkowiowo-wzgórzowej u niemowlęcia

Cechy słabo nasilonej waskulopatii prążkowiowo-wzgórzowej u niemowlęcia

Witam! Proszę o interpretacje USG mózgowia 9tyg. dziecka.
*Struktury mózgowia wykształcone prawidłowo. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, symetrycznie poszerzony w zakresie rogów przednich komór bocznych. Sklepienia rogów czołowych komór bocznych wyokrąglone. Komora III i IV nieposzerzone. Istota biała około komorowa normoechogeniczna,bez widocznych zmian. Szerokość przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu w normie. Obraz splotów naczyniówkowych i tylnego dołu czaszki prawdidłowy. Uwidoczniono cechy słabo nasilonej waskulopatii prążkowiowo-wzgórzowej. RI w tętnicy środkowej mózgu 0,69.
Wymiar dwukomorowy 40mm
Głębokość rogów przednich komór bocznych: prawej 9,2 mm, lewej 10,1 mm.
Szerokość przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu: str. prawa 0,9mm, str.lewa 0,7mm.
Sugeruje badanie kontrolne za ok.4tyg.*
Dodam że mały urodził się z masa 3240g, 54 wzrostu, obwód głowy 35cm,klatki 32cm. Dostał 10pkt w skali Apgar.
Poród w 39tyg. Czas trwania I okresu 4h. II okresu 0.40.
W 14 dobie życia skierowany do szpiatala ze wzgledu na wysoką bilirurbine. Po dwóch dniach fototerapii wypisany do domu.
Dodam że wtedy niby zaobserwowano wzmożone napiecie nerwowe. Neurolog go badała 2 razy i stwierdziła ze jest ok. Po wypisie kazali wlasnie zrobic usg. Ale najpierw udac sie do neurologa. I ta inna kobieta zaobserwowała jak juz obnizone napiecie ze wzgledu ze nie podnosi główki przy podnoszeniu za raczki do siadu. Obwód głowy 40cm.(miał wtedy 6tyg) Mamy przyjsc na kontrole za pod koniec stycznia i zobaczy co dalej, i tez kazala zrobic usg mozgowia. Dodam ze obwód głowy małego wynosi teraz przy 9tyg.5dni 41,5, a klatki piersiowej ok.42,5-43. A także mój młodszy brat mial podejrzenie wodogłowia ale nic nie wykazało poprostu mamy troszke duze głowy. I własnie ten opis przedstawiłam powyżej. Boje sie o maleństwo i niewiem czy wytrzymam do tego końca stycznia. Prosze o wyjasnienie opisu USG. Bo coś jest w nim nie tak, lekarz który to robił nie chciał tak do konca powiedziec. Siedze i czytam o wodogłowiu itp.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Matka chłopczyka

Dodam że mały odpowiada uśmiechem na uśmiech, zaczyna gaworzyć, potrafi pautrzumac wzrok na zabawce, tak samo wodzic za nia wzrokiem. Unosi wysoko główke na brzuszku. Ogółem moim zdaniem dobrze sie rozwija tylko to podnoszenie za raczki do siadu to nie pociąga ją za soba.

Marzena 2013-01-07, 15:46

Nie wiem czy Pani tu zaglada, nie odpisywalam nigdy na forum. Moja coreczka urodzila sie z wazopatia, nam lekarze powiedzieli ze to sie jedynie kontroluje.odzila sie zdrowa w 39 tyg. Wszystko bylo idealnie,jedynie szybko pojawila sie zoltaczka ale wynikala ona z konfliktu grup krwi.Po miesiacu na kontroli dalej zmiany byly. Jak miala 2,5 m. miala robiony rezonans na ktorym nie bylo zadnych zmian. Rozwija sie doskonale,chociaz miala obnizone napiecie w raczkach bo nosiła poduszke frejki na bioderka. Ale to bylo troche wyolbrzymione i profilaktycznie byla rehabilitowana. Nie zauwazam u niej zadnych objawow jakiejkolwiek choroby, ma 17 miesiecy a skalda zdania i spiewa. Co do samej zmiany to czytalam ze to moze byc cytomegalia albo toxoplazmoza u matki ( u nas wykluczone) ale doczytalam sie rowniez ze to moze byc zakazenie candida u matki, na ktore leczylam sie na dlugo przed zajsciem w ciaze a widocznie moglo to wrocic.Pozdrawiam i zycze powodzenia!

Dobryduszek 2013-04-25, 15:00

Witam serdecznie u mojego synka podczas usg glowki rowniez stwierdzono waskulopatie wzgórzowa. Szukam kontaktu z innymi rodzicami u ktorych dzieci również to stwierdzono. Pozdrawiam i proszę o email gabrylek17@poczta.onet.pl

dobraWrozka 2015-03-29, 15:57

Diagnoza i terapia procesów integracji sensorycznej. Konsultacje psychologiczne. http://centrum7.pl

C7 2020-12-21, 21:16