Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bulging krążków lędźwiowych ze zwężeniem otworów międzykręgowych

Bulging krążków lędźwiowych ze zwężeniem otworów międzykręgowych

Opis MR:
*Prawoboczne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego ze zniesieniem lordozy.
Dehydratacja krążka m-k L4 L%.
Bulging krążków m-k L4-L5 i L4-S1 z obustronnym, niewielkim zwężeniem otworów międzykręgowych.
Stożek rdzenia b/zmian.
Po podaniu CM ognisk nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego nie wykazano.*
Mam wyczuwalny *guzek* na wysokości nerki i tam mnie boli.
W styczniu *urodziłem* kamyk z nerki po tej samej stronie (lewej).
Badania USG nie wykazują zmian w nerce oprócz 1.5 cm torbielki.
Nadmieniam o tym, bo ból jest właśnie umiejscowiony na wysokości nerki.
Jestem bardzo szczupły 182 wzrost 73 kg waga.
Nie mam już sił chodzić po lekarzach, bo od dwóch lat odsyłają mnie jeden do drugiego. Ortopeda, neurolog, urolog, radiolog, onkolog i każdy z nich nie daje konkretnej diagnozy. Neurochirurg zaproponował operację, ale właściwie sam nie wiedział na co :(
Jestem kierowcą i nie mogę być na silnych p/bólowych. Smaruję Fastum żelem i stosuję Xanax, poleżę chwile i ból mija.
Bywa, że budzę się z nim.
Co najdziwniejsze ból nasila się w cieple (prysznic, latem upały)
Serdecznie pozdrawiam i proszę o komentarze

Rysiek 2010-11-16, 22:07

Występuje u Pana ucisk na korzenie nerwowe, jednak objawy przedstawiają się zwykle inaczej. Pana dolegliwość wynikać może ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa (tu przydałby się opis rtg lub ct) lub właśnie kamicy nerkowej (aktualny wynik usg).

neuron 2010-11-18, 12:24

*NEURON* - dzięki bardzo, że chociaż jedna osoba raczyła podać pomocną dłoń choćby słowem, ale rtg było wykonane.
Ostatni z lekarzy podejrzewa *nerwiaka międzyżebrowego*. Xi i X lewego
Dostałem dziś skierowanie na kolejny MR celowanego na okolicę międzyżebrową - poziom żeber XII XI X
i co z tego, kiedy pokończyły się limity w kuj - pom.
Nawet nie wiedzą kiedy zaczną rejestrować.
Cena badania prywatnie 600 zł. (od ręki)

Podaję opis CT z dnia 24.07.2009.

CT kręgosłupa - przestrzenie L3-L4-L5-L5-S1
Przestrzeń L3-L4
Bulging krążka międzykręgowego powodujący zwężenie otworu międzykręgowego po stronie prawej. Bezwzględna stenoza kanału kręgowego o średnicy 11 mm.
Przestrzeń L4-L5
Bulging krążka międzykręgowego powodujący obustronne zwężenie otworów międzykręgowych.
Bezwzględna stenoza kanału kręgowego o średnicy 11 mm.
Przestrzeń L5-S1
Cech wypukliny krążka międzykręgowego nie wykazano. Kanał kręgowy niezwężony o średnicy 19 mm. Otwory międzykręgowe niezwężone.

Opisów rtg. nie posiadam, ponieważ ortopeda nie potrzebował zdjęć z opisem, neurochirurg też nie.

Serdecznie pozdrawiam

Rysiek 2010-12-07, 17:03

Oprócz zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa skutkujących uciskiem na korzenie nerwowe, jako odrębna choroba może występować podejrzewany nerwiak. Niestety bez badania trudno powiedzieć czy na pewno. To co ja mogę doradzić to podzwonić po różnych ośrodkach i zapytać o możliwość wykonania MR bezpłatnego w ramach NFZ, nawet w sąsiednim województwie. Nie raz było tak, nawet w grudniu, że w jednym miejscu były wolne terminy, a w pozostałych za pół roku.

neuron 2010-12-10, 13:51

16.12 udało się w Warszawie umówić na termin badania MR klatki piersiowej
( nie dodałem poprzednio, że tym razem nie kręgosłupa)
- odpiszę co będzie wynikało z badania,
chociaż powiem, że technicy podpowiadali,
że raczej na tkanki miękkie wskazany byłby CT.
Okaże się po badaniu.
Serdecznie pozdrawiam

Rysiek 2010-12-13, 08:48

Badanie MR ściany dolnej części klatki piersiowej oraz powłok nadbrzusza:
*Badanie wykonane w płaszczyznach osiowych i i czołowych, sekwencje FSPGRE, SSFSE, LAVA, obraz T1 i T2 - zależne po dożylnym podaniu środka kontrastowego. W/g skierowania podejrzenia nerwiaka nerwu międzyżebrowego lewego na poziomie X międzyżebrza. Wskazane przez pacjenta miejsce dolegliwości bólowych na wysokości L2/L3 w okolicy lędźwiowej po stronie lewej oznaczono znacznikiem na skórze.
W obrębie objętych badaniem ścian klatki piersiowej i powłok nadbrzusza ( w zakresie od TH9 do L3 ) patologicznych struktur nie stwierdzono.
Objęte badaniem żebra 9 - 12 bez cech destrukcji. Płynu w jamach opłucnowych nie stwierdzono.
W części środkowej nerki torbiel średnicy 17 mm.
Wnioski:
W objętym badaniem zakresie ścian klatki piersiowej oraz powłok jamy brzusznej obecności zmian patologicznych nie uwidoczniono w badaniu MR*

Czekam za opisem z badania CT tkanek miękkich, (które miało miejsce 3.01.2011)
Serdeczności z Nowym Rokiem i duuużo zdrowia.
Przepraszam, że tak późno, ale szczerych życzeń uważam nigdy za wiele.
Pozdrawiam

Rysiek 2011-01-05, 11:33